وایسا دنیا... -

,درگذشت دنیا فنی زاده, دنیا فنی زاده, عکس دنیا فنی زاده,[categoriy]

آکابانو: وایسا دنیا...

آکابانو پیرامون درگذشت دنیا فنی زاده؛ یکی از برجسته ترین عروسک گردان های تلویزیون و سینما

پرویزفنی زاده؛ نامی که با شنیدن آن لاجرم به یاد «رگبار» و «تنگسیر» می افتیم؛ «دایی جان ناپلئون» و «سلطان صاحبقران» هم اسامی دیگری هستند تا مهر تاییدی بر ادعای هنرمندی او باشند. فنی زاده متولد ۷ بهمن ۱۶ در تهران بود. او در مدت زمان حیات خود بیست سال به فعالیت هنری مشغول بود که ماحصل آن ۱۹ فیلم سینمایی و ۷۰ نمایش شد؛ پرویز فنی زاده در 5 اسفند سال 58 چشم از جهان فرو بست. دنیا و هستی دو دختر فنی زاده بودند. دنیا فنی زاده دختری متولد پاییز بود، او در آبان سال ۴۶ در تهران به دنیا آمد و به دلیل شغل پدرش در جشنواره های مختلف کودک و نوجوان که هرساله برگزار می شد حضور داشت، شاید جرقه های انتخاب حرفه برای آینده اش از همین سال های کودکی زده شد، به همین سبب از برنامه های مختلف کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان بیشتر بهره برد تا این که عروسک گردانی انتخاب نهایی او شد.

به گزارش آکابانو دنیا در سن 11-12 سالگی با پیشنهاد بازیگری مواجه شد اما هیچ وقت این پیشنهاد را نپذیرفت و ما او را در هیچ کارتصویری به عنوان بازیگر شاهد نبودیم؛ برهمین اساس در گفت و گویی درخصوص این پیشنهاد اظهار کرده بود: پیشنهاد بازی داشته ام. دوست پدرم، کارگردان خوب سینما بهرام بیضایی، به من گفت بازی کنم. قبول این پیشنهاد برایم خیلی سخت بود. آن هم به خاطر بحث کوچکی که بین من و پدرم برای همیشه نصفه ماند. او دوست نداشت من بازیگر شوم و ما هیچ وقت فرصت نکردیم در این مورد با هم صحبت کنیم. شاید اگر اکنون بودند، با هم صحبت می کردیم. شاید دلیل قانع کننده ای برایم داشتند اما نمی دانم آن زمان در چه شرایطی بودند که دوست نداشتند من، دخترش، بازیگر شوم و چون هنوز آن دلیل را پیدا نکرده ام، به احترام حرف پدرم این کار را انجام ندادم و تمام نیرویم را برای کار عروسکی و کودک گذاشتم.

سال61 اولین حضور او در مجموعه عروسکی «زاغچه کنجکاو» به کارگردانی رضا فیاضی بود، پس از آن در سال 64 عروسک گردانی را در کار «چتر با آواز باران» تجربه کرد؛ فنی زاده فعالیت درعرصه کودک و عروسک گردانی را همچنان ادامه داد تا به مجموعه «هادی هدی» رسید؛ او در پروژه سینمایی «گربه آوازه خوان» به نویسندگی و کارگردانی کامبوزیا پرتوی هم با همین سمت کار کرد. فنی زاده در این سال ها با ایرج طهماسب و حمید جبلی آشنا بود و همکاری هایی داشت تا این که نوبت به گرداندن کلاه قرمزی در«صندوق پست» رسید؛ برخی از مشهورترین عروسک های برنامه تلویزیونی «صندوق پست»، جقجقه و فرفره، ژولی پولی و گلابی بود اما مهمترین آن ها کلاه قرمزی بود که بسیار پرطرفدار شد. دهه 70 و معرفی کلاه قرمزی و گرداندن آن تا آخرین برنامه «کلاه قرمزی» ادامه داشت.

دنیا فنی زاده شکل ظاهری عروسک را عامل مهمی نمی دانست، آنچه که برای او اهمیت داشت سازنده عروسک و نحوه ساخت آن بود؛ این که یک عروسک به خوبی ساخته شده باشد تا عروسک گردان هم بتواند ارتباط خوبی با او برقرار کند. نکته مهم بعدی برای او گروه تولید و فکر و اندیشه پشت تولید یک کار بود. او هدف و دغدغه اصلی خود را شادکردن کودکان و نوجوانان مطرح کرده بود.

«صندوق پست و کلاه قرمزی»، «کلاه قرمزی و پسرخاله»، «کلاه قرمزی وسروناز»، «کلاه قرمزی و بچه ننه» و به طورکل همه مجموعه عیدانه «کلاه قرمزی» در این سال ها از حضور دنیا فنی زاده بهره برده است.

سوم مهرامسال بود که دنیا فنی زاده در ارتباط تلفنی با برنامه «حالاخورشید» در گفت و گو با رضارشیدپور از بیماری ده ساله خود یعنی سرطان عضله صحبت کرد. او در این گفت و گو از لمس شدن دست راستش و گرداندن کلاه قرمزی در آخرین کار با دست چپش صحبت کرد. فنی زاده کلاه قرمزی را پسر بزرگ خود می دانست، چرا که سیاوش و ارشیا سهامی (پسران دوقلوی فنی زاده) از کلاه قرمزی کوچک ترند.

سرانجام دنیا فنی زاده با تمام خاطرات شیرین و به یاد ماندنی در طول 25 سال عروسک گردانی چهارشنبه 8 دی برای همیشه زمین خاکی را ترک کرد. فنی زاده و تمام عروسک گردان ها، کسانی هستند که هیچ گاه دیده نمی شوند، امروز و در زمانی که عامل اصلی حرکات خاطره انگیز کلاه قرمزی برای همیشه او را ترک کرده از او سخن می گوییم. زنی که با وجود بیماری و سختی های آن هرگز از فعالیت های هنری و علاقمندی خود دست نکشید و حاضر نشد در برابر بیماری اش تسلیم شود. فنی زاده در 49 سالگی به دیدار پدر شتافت. یاد و خاطره این هنرمند را مانند همه هنرمندان سفرکرده در یاد زنده نگاه می داریم و با هربار دیدن کلاه قرمزی به یادش خواهیم بود. لبخند بزن خانم فنی زاده، حتی وقتی که می روی هم لبخند بزن، یاس در صورت و چشمان پرمهر تو جایی ندارد. بدرود دنیا فنی زاده...

سفر سلامتاز بازیگران بیشتر بدانید

  • بدرقه "جان بخش کلاه قرمزی" به آرامگاه ابدی
  • بعد از کلاه قرمزی فامیل دور را دوست دارم/ جلوی پسرخاله....
  • جزییات مراسم تشییع پیکر زنده یاد دنیا فنی زاده اعلام شد
  • واکنش یک تهیه کننده به درگذشت «جان بخش کلاه قرمزی»
  • بهروز افخمی: دنیا فنی زاده به دلیل وصیت پدرش وارد دنیای بازیگری نشد
  • ابتلای عروسک گردان کلاه قرمزی به سرطان
لايک انتشار در تلگرام