میگو با نان تُست - آکابانو


,آموزش پخت انواع غذا با آکا

موادلازم

میگوی درشت 800 گرم
تخم مرغ 2 عدد
آرد ذرت یک چهارم لیوان
نان تُست8 ورق
پیازچه ریزشده2 عدد
روغن به مقدار لازم

مواد لازم برای تهیه سس:

سس فلفل یک چهارم لیوان
آب مرغ یک چهارم لیوان
سویا سس 2 قاشق مرباخوری

طرز تهیه:

1- میگوها را پوست کنده ، پاک می کنیم ولی دم آن را جدا نمی کنیم. سپس یک شکاف روی پشت میگوها می دهیم، طوریکه میگوها دو قسمت شوند ولی جدا نشوند و در مخلوطی ازتخم مرغ زده شده و آرد ذرت می خوابانیم.

2- قسمت برشته نان ها را جدا کرده و هر ورق نان را به دو قسمت برش می دهیم، سس روی هر نان تُست یک میگو می گذاریم و با دست، خوب فشار می دهیم آن گاه پیازچه بر روی آن پاشیده و کمی فشار می دهیم که پیازچه ها به میگو بچسبد.

حال روغن را در ماهی تابه ریخته و با دقت نان ها را همراه میگو سرخ می کنیم و روی دستمال کاغذی می گذاریم تا روغن اضافی آن گرفته شود. سپس با سس فلفل سرو می کنیم.

برای تهیه سس برای میگو، تمام مواد لازم آن را با هم مخلوط می کنیم.

نکات تغذیه ای :

میگو یکی از لذیذترین غذاهای دریایی است و نسبت به سایر غذاهای غنی از پروتئین مثلگوشت قرمز و مرغ کالری کمتری دارد. پروتئین موجود در میگو کیفیت بالایی داشته و حاوی تمام اسیدآمینه های لازم جهت رشد می باشد. پروتئین میگو همانند سایر جانوران دریایی به دلیل نداشتن بافت همبند به راحتی هضم می شود، به همین دلیل برای گروه هایی از مردم ،نظیر افراد مسن که در جویدن و هضم غذا مشکل دارند، میگو غذای مناسبی برای تأمین پروتئین روزانه آنهاست.

میگو در کل دارای چربی کمی می باشد.اسیدهای چرب اُمگا-3 که از دسته اسیدهای چرب غیر اشباع بوده و برای سلامتی بدن مفید هستند، در میگو به وفور یافت می شوند. این دسته از اسیدهای چرب می توانند در کاهش خطربیماری های قلبی مؤثر واقع شوند.

هر چند کهکلسترول موجود در میگو بیشتر از کلسترول گوشت قرمز است ، ولی میگو باعث کاهش LDL ( کلسترول بد ) در خون می شود، زیرا زمانی کلسترول ماده غذایی اثرات مضری برای بدن دارد که جذب شود. به نظر می رسد که چربی اشباع یکی از عواملی است که باعث افزایش جذب کلسترول در بدن می شود. بنابراین می توان گفت مواد غذایی مثل گوشت قرمز که باعث افزایش کلسترول بد در خون می شوند، دارای چربی اشباع بالایی نیز هستند. ولی مقدار چربی اشباع میگو در مقایسه با گوشت قرمز کمتر است. همچنین دارای چربی های غیر اشباع( اُمگا-3 ) مفیدی است که باعث افزایشHDL ( کلسترول خوب ) در خون می شود.

ولدخانی - کارشناس تغذیه تبیان

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام
تگها: