هورن؛ پیراشکی نروژی - آکابانو

پیشنهادی مناسب برای پیک‌نیک


این غذا نامش نیز نروژی است و مردم این کشور آن را در مقادیر زیاد درست کرده و بعد از سرد شدن در فریزر نگهداری می‌کنند و در سایر زمان‌ها استفاده می‌کنند.


<aپیراشکی src="http://cdn.akairan.com/akairan/aka/m998/0972476293411014102a.jpg" align=""/>

این غذا گزینه‌ای مناسب برای غذا در پیک‌نیک و حتی سرکار است. البته برای اطلاع از ارزش غذایی هورن بهتر است که این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

عادت‌های غذایی نروژی‌ها

وقتی از غذای نروژی صحبت می‌کنیم اولین مشخصه‌ای که به ذهنمان می‌رسد تنوع آن است ولی نه تنوع غذایی. منظور این است که در نروژ غذا فصل به فصل یا خانواده به خانواده متنوع و متغیر است و تنها وجه مشترک، استفاده نکردن از گوشت خام است. نروژی‌ها برای صبحانه‌شان اغلب از ساندویچ‌های کوچک محتوی کره و مربا یا گوشت و پنیر استفاده می‌کنند و نوشیدنی‌شان در این وعده شیر است.

وعده ناهار اغلب شامل یک تکه گوشت بره که البته سس مخصوصی به آن می‌زنند، است که این گوشت را به صورت دودی، آب‌پز یا داخل فر درست می‌کنند. به غیر از گوشت قرمز، سفره غذایی نروژی‌ها که علاقه زیادی هم به آن دارند غذاهای دریایی مثل ماهی و میگو است که البته آن را به صورت آب‌پز همراه با سبزی‌هایی مثل کلم، هویج و اسفناج می‌خورند. آن‌ها حداقل 2 بار در هفته از غذاهای دریایی استفاده می‌کنند. در غذای نروژی‌ها دو جزو ثابت مشهود است؛ اولی نان سفید است که اغلب اگر بتوانند خودشان در خانه با آرد سفید تهیه می‌کنند و دوم خامه ترش.

یکی دیگر از سس‌های کاربردی در این کشور و خصوصاً در وعده ناهار، سس خردل است. یک تکه گوشت آب‌پز همراه یک تخم‌مرغ، سبزی‌های بخارپز و سس خردل وعده ناهار یک نروژی را تشکیل می‌دهند. نروژی‌ها به خوردن زودهنگام شام نیز بسیار عادت دارند؛ حدوداً ساعت 5 و 6 عصر یعنی زمانی که در اغلب کشورها، عصرانه مصرف می‌شود. البته شام‌شان بسیار متنوع است؛ از گوشت‌های تکه‌تکه شده در سس مخصوص گرفته تا استیک و غذاهای وام گرفته از کشورهای دیگر مثل پیتزای ایتالیایی یا تاکوی مکزیکی (غذایی که با لوبیاچیتی و پنیر پیتزا درست می‌شود) اما وجه مشترک تمامی این شام‌ها این است که نروژی‌ها غذای سرد را به عنوان شام قبول ندارند. درباره شیرینی‌خور بودن آن‌ها نیز باید بگوییم که اغلب ترجیح می‌دهند خیلی شیرین نباشد یعنی یک نروژی بین کیک شکلاتی و یک آب‌نبات با طعم نعناع دومی را همراه با یک قهوه تلخ ترجیح می‌دهد مگر اینکه کنار کیک خامه ترش باشد.

مـواد لازم (برای 7 نفر)

تکه‌های سینه مرغ پخته شده 300 گرم

آرد 600 گرم

شیر 2 لیوان

تخم‌مرغ 1 عدد

روغن کنجد75 گرم

شکر 1 قاشق غذاخوری

پنیر پیتزا 100 گرم

خمیر ترش 50 گرم

نمک1 قاشق چای‌خوری

طـرز تـهـیـه

برای تهیه هورن ابتدا باید خمیر آن را آماده کنید. برای شروع، شیر و روغن را کمی گرم کنید و مخلوط‌شان را در همزن بریزید سپس خمیر ترش، شکر و نمک را به آن‌ها اضافه کنید. یادتان باشد که شکر را برای پف کردن بیشتر خمیر به آن اضافه می‌کنید و در واقع، شکر وسیله‌ای کمکی برای خمیر ترش است.

سپس آرد را در این مخلوط بریزید. البته خمیرتان نباید زیاد سفت یا شل شود.

وقتی تمامی مواد تشکیل‌دهنده خمیر با هم مخلوط شدند آن را با پارچه‌ای بپوشانید و بگذارید حدود یک ساعت در دمای 38 درجه سانتی‌گراد بماند.

بعد از یک ساعت خمیرتان 2 برابر می‌شود و وقتی این مدت زمان گذشت آن را روی یک سطح صاف قرار داده و به 3 قسمت مساوی تقسیم کنید. این 3 قسمت را هم برای 15 دقیقه دیگر با پارچه بپوشانید.

برای داخل هورن‌ها نیز تکه‌های مرغ پخته، تخم‌مرغ و پنیر پیتزا را با هم مخلوط کنید. حالا هر کدام از این گلوله‌ها را با وردنه پهن کنید و به شکل مثلثی آن‌ها را برش دهید و از مخلوط یادشده در داخل هر کدام از این خمیرها بریزید.

اگر دوست داشتید می‌توانید سس خردل هم به این مخلوط اضافه کنید. در نهایت وقتی آن‌ها را پیچیدید داخل فر بگذارید و با دمای 200 درجه سانتی‌گراد به مدت 15 دقیقه اجازه دهید تا کاملاً طلایی شوند.

این غذا چند کالری دارد؟

این غذا تقریباً دارای 3000 کیلوکالری انرژی است. در صورتی که از این مواد 30 عدد هورن به دست آید هر کدام 100 کیلوکالری انرژی خواهد داشت.

سیـنـه مـرغ؛

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام
تگها: