تاس ‌کباب - آکابانو

تاس کباب یکی از خوراک‌های خوشمزه گوشتی قدیمی است که آن را همراه مواد و سبزیجات مختلفی درست می‌کنند.

خانم‌های کدبانو نیز طی این سال‌ها بنا به سلیقه خود سبزیجات دیگری را به آن اضافه کرده‌اند که در میان آنها، میوه ی به، این غذا را به یک "غذای پاییزی" تبدیل کرده و باعث خوش طعم شدن آن شده است.

بنابراین با توجه به اینکه به از جمله میوه‌هایی است که مدت زمان طولانی‌ای در بازار یافت نمی‌شود، از فرصت استفاده کرده و خاطرات گذشته را با پختن این خوراک لذیذ زنده کنید.

مواد لازم برای 4 تا 5 نفر:

,آموزش پخت انواع غذا با آکا

ـ گوشت گوسفندی بدون استخوان نیم کیلو

ـ پیاز5 عدد متوسط

ـ هویج 5 عدد متوسط

ـ سیب‌زمینی 2 عدد بزرگ

ـ به2 عدد متوسط

ـ بادمجان2 عدد بزرگ

ـ آلو300 گرم

ـ رب گوجه‌فرنگی یک قاشق سوپ‌خوری

ـ زردچوبه یک قاشق چای‌خوری

ـ دارچین یک قاشق سوپ‌خوری سرخالی

ـ روغن 3 تا 4 قاشق سوپ‌خوری

ـ نمک و فلفل به مقدار لازم

طرز تهیه:

1- ابتدا گوشت را پاک کرده و به صورت ورقه‌های باریک 2 در 4 سانتی‌‌متری ببرید. پیازها را پوست‌کنده و حلقه‌حلقه کنید. این کار را در مورد هویج‌ها به صورت برش‌های اریب انجام دهید. به را نیز پس از پوست کندن به شکل هلالی ببرید. بادمجان‌ها را هم پوست کنده و به صورت حلقه‌ای برش بزنید. حالا آلوها را نیز شسته و در ظرفی حاوی آب خیس کنید.

2 ـ قابلمه‌ای آماده کرده و کمی روغن در آن بریزید. سپس حلقه‌های پیاز را در 2 ردیف، کف ظرف بچینید. حالا ورقه‌های گوشت را روی پیازها قرار دهید.

پس از آن مقداری آلوی خیس‌شده، چند ورق هویج، به و سپس بادمجان را به ترتیب روی هم بچینید. این کار را دوباره با همین مواد تکرار کنید تا مواد تمام شود. حالا حدود 1 تا 2 لیوان آب در قابلمه بریزید و با در بسته روی شعله ملایم اجاق گاز بگذارید تا مواد کم‌کم بپزند.

نکته: حین چیدن لایه‌های مختلف سبزیجات،‌ مقداری نمک، فلفل، دارچین و زردچوبه نیز روی مواد بپاشید.

3 ـ از طرفی دیگر، سیب‌زمینی‌ها را پوست کنده و حلقه حلقه ببرید. سپس حلقه‌ها را با چاقو نصف کنید.

هنگامی که پخت مواد به‌خصوص گوشت داخل آن به مرحله پایانی نزدیک شد، نوبت به اضافه کردن سیب‌زمینی‌ها و رب گوجه‌فرنگی می‌رسد. حلقه‌های سیب‌زمینی را روی مواد بچینید و رب گوجه‌فرنگی را در آب موجود در خوراک حل کنید و بگذارید پخت خوراک تکمیل شود.

نکات :

1- اگر سیب‌زمینی را در مرحله اول اضافه کنید تا پایان پخت غذا، سیب‌زمینی‌ها له می‌شوند.

2- این غذا به خاطر وجود آلو و به، طعم و مزه شیرینی دارد؛ بنابراین اگر به خوردن خوراکی ترش و شیرین تمایل دارید، می‌توانید همزمان با اضافه کردن نمک، فلفل و ادویه، کمی هم گرد لیمو عمانی یا گرد غوره در آن بریزید.

صدیقه کیان‌منش راد- همشهری

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام
تگها: