دلمه حلقه ای یا قالبی - آکابانو

,<a style='color:#000' title='دلمه' href='http://www.akairan.com/ashpazi/koko-dolme/'>دلمه</a> قالبی, <a style='color:#000' title='دلمه' href='http://www.akairan.com/ashpazi/koko-dolme/'>دلمه</a> حلقه ای, طرز تهیه <a style='color:#000' title='دلمه' href='http://www.akairan.com/ashpazi/koko-dolme/'>دلمه</a> حلقه ای,آموزش پخت انواع غذا با آکا

مواد لازم :

برنج

2 پیمانه

گوشت

200 گرم

سبزی خرد شده ( ترخون ، ریحان ، جعفری ، گشنیز ، پیازجه ، شوید )

2 پیمانه

ونوشک تازه

۲ الی ۳ قاشق

پیاز سرخ شده

۲ قاشق غذا خوری

خلال پوست پرتقال

۲ قاشق غذا خوری

زرشک قرمز

۳ قاشق غذا خوری

سرکه

دو سوم لیوان

شکر

نصف لیوان

فلفل سیاه و قرمز

به میزان دلخواه

روغن زیتون

۲ الی ۳ قاشق

آب

نیم لیوان


( در صورت دسترسی به ونوشک در غیر این صورت ونوشک را حذف کنید)

طرز تهیه :

اگر دوست ندارید برنج داخل دلمه نرم شود از برنج دانه بلند خارجی استفاده کنید برنج را با آب و زردچوبه و نمک و کمی روغن زیتون به صورت کته درست کنید .

گوشت را با نمک ، زردچوبه ، فلفل و کمی روغن و پیاز رنده شده ابتدا کمی تفت داده و بعد با یک لیوان آب بپزید و صبر کنید تا تمام آبش تبخیر شود .

خلال پوست پرتقال را با آب یک دور بجوشانید تاتلخی آن گرفته شود و توسط صافی از آب جدا کنید .

سسی ازشکر و سرکه و آب را تهیه کرده و بچشید و در مقدارش با توجه به ذائقه تان میزان شکر و سرکه را تغییر دهید و جند قاشق از آن را برای روی دلمه کنار بگذاریدو بقیه را با مواد خوب مخلوط کنید.در صورت تمایل از سسهای مورد علاقه خودتان استفاده کنید .

مواد را روی برگها در قالب بریزید و با پشت قاشق مواد را یکنواخت و فشرده کنید و سپس بادنباله برگ مو که از اطراف قالب آویزان است روی مواد را بپوشانید . و چند قاشق از سس سرکه وشکر را برای جلوگیری از خشک و برشته شدن برگهاروی آن بریزید.

توسط فویل روی قالب را بپوشانید تا زمانی که در فر میگذارید دم بکشد .

قالب را به مدت یک ساعت در فر با درجه متوسط بگذارید تا دلمه دم بیفتدفر را خاموش وفویل را از قالب جدا کنید و یک دیس روی قالب وارونه کنید و دلمه که شبیه به یک حلقه شده ( دلمه حلقه ای ) را برگردانید وبا سلیقه خودتان آنرا تزئین کنید. اگر از برنج ایرانی استفاده کنید و یا میزان سس را بیشتر کنید مایه دلمه نرم ترو چسبنده تر میشودکه بعضی این نوع را بیشتر می پسندند.

منبع : groohashpaziگردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام