کیبه غذای ملی لبنان - آکابانو

,کیبه غذای ملی لبنان, مواد لازم برای تهیه مایه وسط کیبه:(به روش سنتی), مواد لازم برای تهیه مایه وسط کیبه نوع دوم,آموزش پخت انواع غذا با آکا

کیبه نوعی کوفته لبنانی، و غذای ملی این کشور است. کسی نیست که به لبنان سفر کند و از این غذای لذیذ نچشیده باشد . کیبه به اشکال و طرق مختلف تهیه و سرو ‌می‌شود که در اینجا ، نوع ساده آن را شرح ‌می‌دهیم . گوشت کیبه، باید خوب نرم شود. در قدیم گوشت این غذا را ‌می‌کوبیدند. اما امروزه در قصابی‌ها گوشت کوبیده و مخصوص کیبه پیدا ‌می‌شود، ولی درمنزل هم ‌می‌توان این گوشت را تهیه نمود .


مواد لازم :

گوشت گوسفند بی چربی(دوبار چرخ شود)
500 گرم
بلغور گندم پخته و آبکش شده
2 لیوان
پیاز متوسط
1 عدد
فلفل و نمک
به میزان لازم
ادویه مخلوط لبنان یک قاشق مرباخوری
آب یخ یا یخ خرد شده مقداری


طرز تهیه :

ابتدا پیاز را رنده کنید، فلفل را نیز ریز خرد کرده و با گوشت مخلوط کنید ؛ سپس بلغور، نمک، فلفل و ادویه را بیفزایید و با کمی‌آب یخ یا یخ خرد شده به طور کامل ورز دهید. اضافه کردن یخ باعث ‌می‌شود، گوشت نرم شود و خنک باقی بماند، هم چنین زیاد چربی پس ندهد.از آن جا که برای درست کردن این غذا باید گوشت را زیاد ورز دهیم ، ‌می‌توانیم گوشت را 2 بار دیگر از چرخ رد کرده ، یا از خرد کن‌های برقی استفاده کنیم تا نرم شود. سپس بهتر است مواد کوفته را چند ساعت در یخچال بگذاریم تا سرد شود. بعد، از یخچال درآورده و دوباره چند دقیقه ورز ‌می‌دهیم .


آن گاه دستمان را مرطوب ‌می‌کنیم و از مایه به اندازه نارنگی کوچک بر‌می‌داریم و کف دستمان پهن ‌می‌کنیم . از مایه وسط کیبه یک قاشق غذاخوری ‌می‌گذاریم ، اطراف را به هم ‌می‌رسانیم؛ سپس به شکل دوک به آن فرم ‌می‌دهیم و در روغن سرخ ‌می‌کنیم. هم چنین ‌می‌توانیم یک ظرف فر را چرب کرده و نیمی‌از مواد را بریزیم و با دست پهن کنیم. آن گاه از مایه وسط کیبه بر روی آن پخش کرده و بقیه مواد کیبه را ‌می‌ریزیم و پهن ‌می‌کنیم . بعد با چاقو به شکل لوزی برش ‌می‌دهیم و کمی‌ روغن روی آن ‌می‌ریزیم( تا روغن درون آن نفوذ کند).


سپس در فر پنجره وسط با حرارت 200 درجه سانتی گراد ‌می‌گذاریم تا بپزد و روی آن طلایی شود( ‌می‌توانیم ابتدا فویل بکشیم و در آخر برداریم.)

ادویه مخلوط لبنان: فلفل بهار، دارچین و جوز هندی را به صورت پودر در آورده و به طور کامل با هم مخلوط ‌می‌کنیم.

مواد لازم برای تهیه مایه وسط کیبه:(به روش سنتی)
روغن
3 قاشق غذاخوری
خلال بادام
یک دوم فنجان
پیاز متوسط(ریز خرد شود)
2 عدد
گوشت چرخ شده
500 گرم
نمک و فلفل به اندازه کافی
ادویه مخلوط لبنان یک دوم قاشق مرباخوری
دارچین یک چهارم قاشق مرباخوری


روغن را در ماهی تابه گرم ‌می‌کنیم و بادام را در آن طلایی کرده و کنار ‌می‌گذاریم.سپس پیازوادویه‌ها را ریخته ، گوشت را اضافه ‌می‌کنیم و تفت ‌می‌دهیم تا گوشت بپزد، آن گاه در انتها ، بادام را اضافه و مخلوط ‌می‌کنیم.

مواد لازم برای تهیه مایه وسط کیبه نوع دوم:

بادام
یک دوم فنجان یا حدود 80 گرم
گوجه فرنگی ( ریز خرد شده)
400 گرم
دارچین
یک قاشق مرباخوری
جعفری خرد شده
یک فنجان

بادام را در روغن تفت داده و با بقیه مواد مخلوط ‌می‌کنیم.

گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام
تگها: کیبه غذای ملی لبنان مواد لازم برای تهیه مایه وسط کیبه:(به روش سنتی) مواد لازم برای تهیه مایه وسط کیبه نوع دوم طرز تهیه کیبه غذای ملی لبنان مواد لازم کیبه غذای ملی لبنان مواد لازم برای تهیه کیبه غذای ملی لبنان مواد لازم برای وسط کیبه غذای ملی لبنان مواد لازم برای وسط کیبه غذای ملی لبنان به روش سنتی طرز تهیه کیبه طرز تهیه کیبه به روش سنتی آشپزی آشپزی آسان آشپزباشی آشپز باشی سایت آشپزی آسان آموزش پخت انواع غذاهای لبنانی آموزش پخت انواع غذاهای فرنگی آموزش پخت انواع غذاهای ایرونی آموزش پخت انواع غذاهای ایرانی سایت آموزش پخت انواع غذاهای ایرونی و فرنگی سایت آموزش پخت انواع غذاهای ایرانی و فرنگی سایت آشپزی و شیرینی پزی