پلو مخصوص اندونزی - آکابانو

در این پست از سایت آکابانو به شما طریقه ی درست کردن پلو مخصوص اندونزی را آموزش میدهیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

مواد لازم <a style='color:#000' title='پلو' href='http://www.akairan.com/ashpazi/amoozesh-polo/'>پلو</a> مخصوص اندونزی,طرز تهیه <a style='color:#000' title='پلو' href='http://www.akairan.com/ashpazi/amoozesh-polo/'>پلو</a> مخصوص اندونزی,طرز پخت <a style='color:#000' title='پلو' href='http://www.akairan.com/ashpazi/amoozesh-polo/'>پلو</a> مخصوص اندونزی

طرز تهیه پلو مخصوص اندونزی

مواد لازم پلو مخصوص اندونزی :

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

برنج

750 گرم

100 گرم / 360 کالری

میگو تاره

500 گرم

100 گرم / 100 کالری

گوشت سینه مرغ بدون پوست

400 گرم

100 گرم / 200 کالری

رب گوجه فرنگی

2 قاشق سوپخوری

100 گرم / 76 کالری

تره فرنگی خام

200 گرم

100 گرم / 22 کالری

سیر

50 گرم

100 گرم / 120 کالری

زنجبیل

1 قاشق مرباخوری

100 گرم / 49 کالری

چاشنی هندی

1 قاشق مرباخوری

نامشخص

روغن

200 گرم

100 گرم / 900 کالری

فلفل

قدری

100 گرم / 0 کالری

نمک

قدری

100 گرم / 0 کالری

طرز تهیه پلو مخصوص اندونزی :

*. به نقل از آکابانو : برنج را بطریق کته ساده طبخ مینمائیم میگو را تمیز کرده در آب جوشیده یکی دو جوش میدهیم بعد تره فرنگی و سیر را خرد مینمائیم با دو قاشق روغن کمی سرخ میکنیم و مرغ و میگو را داخل آن کرده رب گوجه فرنگی ، زنجبیل ، جوز هندی و کمی نمک و فلفل با یک لیوان آب مرغ داخل این مواد می ریزیم.

*. می گذاریم چند جوش بزند و آب آن کشیده شود بعد وسط کته را باز کرده این مواد را داخل آن میریزیم و روی آنرا با برنج می پوشانیم ، میگذاریم که کته دم بکشد.در صورت رعایت مقادیر مواد اولیه این غذا برای 6 تا 8 نفر کافیست.

طرز دم کردن کته ساده :

*. به ازای هر یک کیلو برنج دو کیلو آب و کمی نمک نرم ، بار کرده زیرش را آتش می کنیم ، همینکه آب جوش امد با احتیاط کفگیر را داخل آن هم زده اگر مغز برنج نپخته بود ، کمی دیگر آب در آن می ریزیم برای کته آب بیشتری نیاز است تا برنج قدری نرمتر بعمل آید.

*. پس از تمام شدن آب اطراف برنج را بشکل مخروط بالا میآوریم بعد بنسبت هر یک کیلو گرم برنج دو تا سه قاشق سوپخوری روغن ( در حدود 75 گرم ) روی برنج می ریزیم و در ظرف را می گذاریم و حرارت زیر ظرف را کمی کم می نمائیم تا در دیگ کمی عرق بکند.

*. در صورت داشتن فر بعد از محکم کردن در دیگ ظرف را کف فر قرار میدهیم و حرارت را 350 درجه می کنیم و بعد از نیم ساعت حرارت را 50 درجه کم می کنیم نیم ساعت دیگر می گذاریم برنج دم بکشد .برای دم کشیدن در صورتی که به ته دیگ احتیاج نباشد ( مثل چلو کباب ) یکساعت وقت کافی است.

*. در صورتیکه بخواهیم پلو ته دیگ ببندد یکساعت و نیم وقت لازم میباشد. برای اینکه ته دیگ پلو بآسانی کنده شود باید دیگ را نیم ساعت قبل از کشیدن پلو از فر خارج نمود (بدون بر داشتن در آن ) تا دیگ کمی سرد شده و ته دیگ بآسانی جدا شود.

*. در صورتیکه پلو را روی آتش دم کرده باشیم حرارت زیر آن باید ملایم باشد و روی در دیگ را باید مقداری آتش بریزیم شاید بعضی ها موقع دم کردن پلو در آنرا دم کنی بگذارند ولی چلوئیکه در فر دم کنیم و یا روی آنرا آتش بریزیم خیلی بهتر و قد کشیده تر می شود.

*. ممکن است نصف لیوان ماست و کی زعفران سائیده حل شده در آبجوش را با 70 گرم روغن و نصف لیوان آب جوش و دو عدد زرده تخم مرغ مخلوط کنیم و ته دیگ بریزیم در اینصورت ته دیگ پلو بهتر می شود.

خواص تره فرنگی :

*. ره فرنگی سرشار از ویتامین های B و C و دارای مقادیر قابل توجهی املاح معدنی نظیر: آهن(عامل اکسیژ ن رسانی به خون) ، منیزیم(ضد سرطان) ، گوگرد(ضدعفونی کننده قوی) ، پتاسیم(کاهش دهنده فشار خون) و فسفر(تقویت کننده حافظه) است.

*. البته خوب است بدانید ویتامین C، آهن، منیزیم و کلسیم تره فرنگی کمتر از سبزی تره است. معمولا سوپ تره فرنگی را به بیماران مبتلا به سوء هاضمه و کسانی که مبتلا به رماتیسم و کم خونی هستند توصیه می کنیم. این سوپ معده های ضعیف را تقویت کرده و در عین حال خاصیت ملینی دارد.

اختصاصی آکابانو

گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام