پخت کاری پلو یا پلو کاری- آکابانو

در این پست از سایت آکابانو به شما طریقه ی درست کردن پلو کاری را آموزش میدهیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

<a style='color:#000' title='پلو' href='http://www.akairan.com/ashpazi/amoozesh-polo/'>پلو</a> کاری,<a style='color:#000' title='پلو' href='http://www.akairan.com/ashpazi/amoozesh-polo/'>پلو</a> کاری هندی,<a style='color:#000' title='پلو' href='http://www.akairan.com/ashpazi/amoozesh-polo/'>پلو</a> کاری با مرغ

طرز تهیه پلو کاری

مواد لازم پلو کاری :

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

برنج

1000 گرم

100 گرم / 360 کالری

گوشت مرغ

1500 گرم

100 گرم / 200 کالری

نخود فرنگی

2 فنجان

100 گرم / 92 کالری

پودر کاری

3 قاشق سوپخوری

100 گرم / 233 کالری

روغن

200 گرم

100 گرم / 900 کالری

زعفران

1 قاشق مرباخوری

100 گرم / 310 کالری

سیب زمینی

2000 گرم

100 گرم / 75 کالری

طرز تهیه پلو کاری :

*. به نقل از آکابانو : مرغ را می پزیم برنج را خیس میکنیم و آبکش میکنیم ، آب مرغ را با یکی دو قاشق از پودر کاری مخلوط میکنیم و زعفران سائیده را با آب جوش حل میکنیم و در آب مرغ میریزیم.

*. سه تا چهار قاشق روغن داغ کرده را در آن میریزیم استخوان های مرغ را میگیریم.کمی پودر کاری به مرغ می پاشیم مرغ و نخود را لای پلو می گذاریم و آب مرغ و کاری را روی پلو میدهیم و پلو را دم میکنیم سیب زمینی را پوست میکنیم و میشوئیم با چرخ مخصوص چرخ میکنیم.

*. ( برای چرخ کردن سیب زمینی باید از نوع چرخ های مخصوص خلال کردن سبزیجات استفاده کرد چون سیب زمینی این پلو باید خیلی نازک خلال شود که با دست امکان ندارد ، در صورتیکه ماشین مخصوص در دسترس نباشد ممکن است از مصرف سیب زمینی صرف نظر کنیم ).

*. سیب زمینی چرخ شده را بدفعات در روغن فراوان داغ شده سرخ میکنیم هنگام سرخ کردن سیب زمینی باید دقت کرد بهم نچسبد موقعی که سیب زمینی را در روغن داغ شده میریزیم باید سیب زمینی را گاهی با چنگال بهم زد تا رشته های سیب زمینی از هم جدا شده .

*. طلائی شود بعد سیب زمینی را از روغن در میاوریم و در صافی می ریزیم تا روغن زیادی آن گرفته شود و کمی نمک و پودر کاری به سیب زمینی می پاشیم پلو را در دیس میکشیم کمی روغن داغ کرده روی پلو میدهیم.روی پلو را با خلال سیب زمینی سرخ شده می پوشانیم.

*. ممکن است روی پلو را 5 یا 6 تخم مرغ نیمرو شده قرار دهیم ( برای اینکه سیب زمینی بهتر سرخ شود و بهم نچسبد آنرا 3 تا 4 قسمت میکنیم و در روغن فراوان داغ شده بدفعات سرخ می کنیم .در صورت رعایت مقادیر مواد اولیه این غذا برای 6 تا 8 نفر کافیست.

طرز خیس کردن برنج بطریق زیر انجام میشود :

*. برنج را بدقت تمیز میکنیم با آب نیم گرم چند دفعه بدون اینکه زیاد چنگ بزنیم میشوئیم تا آب برنج کاملا زلال شود بعد روی برنج مقداری آب گرم بحدی که دست را نسوزاند ولی گرمی آن کاملا محسوس باشد میریزیم آب باید 4 انگشت تقریبا بالاتر از سطح برنج قرار بگیرد ، بعد بنسبت هر یک کیلو برنج یک کیلو سنگ نمک را شسته در پارچه سفیدی می پیچیم روی برنج قرار میدهیم بهتر است برنج را روز یا شب قبل خیس کنیم یا لااقل سه تا چهار ساعت قبل از طبخ خیس نمائیم در صورتیکه برای خیس کردن برنج فرصت بیشتری باشد مقدار نمک یک کیلو و در فرصت کم یک کیلونیم خواهد بود .

خواص زعفران :

کاهش فشار خون :

*. دم کرده ی زعفران حاوی موادی است که به آن کروستین می گویند که فشار خون را پایین می آورد. به همین دلیل زعفران به پیشگیری از افزایش فشار خون کمک می کند.

خلط آور:

*. دم کرده ی زعفران موجب تحریک استفراغ و سرفه به منظور تسکین درد سینه، گلو و معده می شود.

فواید دیگر:

*. چای زعفران برای درمان بسیاری از بیماری ها مانند آسم، سرفه، خشکی پوست، حمله عصبی، گاز معده، سوزش سردل، بی خوابی و انزال زود رس مفید است.از دیگر فواید زعفران این است که موجب رشد موهای پشت سر به صورت موضعی می شود.

اختصاصی آکابانو

گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام

ويديوهاي مرتبط