لوبیا پلو چشم بلبلی - آکابانو

در این پست از سایت آکابانو به شما طریقه ی درست کردن لوبیا پلو چشم بلبلی را آموزش میدهیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

تهیه <a style='color:#000' title='لوبیا پلو چشم بلبلی' href='http://www.akairan.com/health/hooboobat-tanagholat/201401301296.html'>لوبیا پلو چشم بلبلی</a>,روش تهیه <a style='color:#000' title='لوبیا پلو چشم بلبلی' href='http://www.akairan.com/health/hooboobat-tanagholat/201401301296.html'>لوبیا پلو چشم بلبلی</a>,درست کردن <a style='color:#000' title='لوبیا پلو چشم بلبلی' href='http://www.akairan.com/health/hooboobat-tanagholat/201401301296.html'>لوبیا پلو چشم بلبلی</a>

طرز تهیه لوبیا پلو چشم بلبلی

مواد لازم لوبیا پلو چشم بلبلی برای 6 نفر :

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

برنج

4 پیمانه

100 گرم / 360 کالری

لوبیا چشم بلبلی

2 پیمانه

100 گرم / 130 کالری

شوید خشک

6 قاشق سوپ خوری

100 گرم / 253 کالری

گوشت چرخ کرده

250 گرم

100 گرم / 240 کالری

پیاز متوسط

یک عدد

100 گرم / 5 کالری

پودر زعفران

یک قاشق چای خوری سرخالی

100 گرم / 310 کالری

نمک

به مقدار لازم

100 گرم / 0 کالری

زردچوبه

یک قاشق چای خوری

100 گرم / 0 کالری

سیب زمینی یا نان

برای ته دیگ

نامشخص

طرز تهیه لوبیا پلو چشم بلبلی :

*. به نقل از آکابانو : ابتدا برنج را به همراه مقداری نمک در آب حداقل به مدت 2 ساعت خیس کنید. لوبیا را نیز شسته و در قابلمه حاوی مقداری آب روی اجاق گاز قرار دهید تا بپزد. برای پخت لوبیا چشم بلبلی مدت یک ساعت وقت لازم است.بعد از پخت کامل لوبیا، آن را در سبد آبکشی کنید تا آب اضافی آن خارج شود.

*. نکته : برای اینکه آب حاصل از پخت لوبیا به هدر نرود، یا از آن به هنگام دم کردن برنج استفاده کنید یا آنکه آب را به اندازه ای بریزید که در طول پخت لوبیا، جذب شده و باقی نماند.

*. پیاز را پوست کنده و پس از شستن به صورت خلالی خرد کنید. سپس در یک تابه گود، مقداری روغن بریزید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا روغن داغ شود. حالا پیاز خلالی شده را به روغن اضافه کنید. در طول سرخ شدن پیاز، زردچوبه را نیز بیفزایید.

*. پس از آن، گوشت چرخ کرده را به پیاز داغ اضافه کرده و مرتب هم بزنید تا گوشت نیز سرخ شود. در پایان، ابتدا مقداری نمک اضافه کرده و سپس پودر زعفران را در مقداری آب جوش حل کرده و در این مخلوط بریزید.حالا در قابلمه را بگذارید تا گوشت روی حرارت بپزد.

*. زمان لازم برای پخت گوشت چرخ کرده، نیم ساعت تا 45 دقیقه است. بعد از پخت گوشت، شعله اجاق گاز را خاموش کرده و تابه را کنار بگذارید.در قابلمه ای متوسط تا نیمه آب ریخته و روی حرارت قرار دهید تا آب، جوش بیاید. پس از آن، برنج خیس خورده را به آب جوشیده اضافه کنید.

*. بگذارید چند دقیقه بجوشد تا برنج مغز پخت شود، سپس آن را در سبدی ریخته و با آب سرد آبکشی کنید.حالا مواد تشکیل دهنده این پلوی مخلوط آماده است؛ فقط کافی است آنها را با هم مخلوط کنید. برای این منظور، قابلمه بزرگی آماده کنید و کمی روغن در آن بریزید و حرارت دهید.

*. سپس برش های سیب زمینی یا نان را در کف قابلمه بچینید و ابتدا مقداری برنج بریزید، سپس روی آن را با مقداری لوبیا و پس از آن مقداری شوید خرد شده بپوشانید.این کار را به همان ترتیب از اول تکرار کنید تا زمانی که مواد تمام شود. حالا این پلوی مخلوط را نیز مانند دیگر پلوها به روش معمول دم کنید.

*. مرحله اضافه کردن گوشت به پلو، هنگام کشیدن آن داخل دیس است؛ یعنی پس از هر لایه پلو مقداری گوشت چرخ کرده آماده را نیز لابه لای آن بریزید؛ البته پیش از کشیدن برنج، گوشت را چند دقیقه روی حرارت اجاق گاز گرم کنید.

*. نکته یک : گوشت را هنگام دم کردن برنج نیز می توانید به همراه مواد دیگر در لابه لای آن بریزید و پلو را با گوشت دم کنید.

*. نکته دو :به جای شوید خشک می توانید از شوید تازه نیز استفاده کنید؛ البته عطر شوید خشک بیشتر است، به همین دلیل شما می توانید از مخلوط تازه و خشک آن استفاده کنید.

*. نکته سه : این پلوی مخلوط را به صورت کته نیز می توانید درست کنید. در این صورت، کافی است بعد از پخت لوبیا چشم بلبلی، برنج، لوبیا و شوید را به صورت مخلوط در قابلمه یا پلوپز ریخته و پس از گذشت یک ساعت و ربع، یک قابلمه شوید لوبیا پلوی خوشمزه تحویل بگیرید.

خواص زعفران :

*. زعفران دارای مقدار زیادی منگنز، ویتامین C، آهن ، پتاسیم و ویتامین B6 هست. منگنز کمک میکنه تا قند خونتون تنظیم باشه و همچنین به بهبود سوخت ساز بدن و جذب کلسیم هم کمک میکنه.همچنین به تقویت هرمون های جنسی نیز کمک میکنه. ویتامین C نیز جنگنده عفونت هست و آهن تصفیه کننده خونه و همچنین ویتامین B6 در تشکیل سلول های خونی و آرامش اعصاب موثر هست. پتاسیم نیز به تعادل مایعات در بدن کمک میکنه و اگر میزانش در بدن کم باشه گرفتگی عضلات رو به همراه خواهد داشت.

اختصاصی آکابانو

گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام