کاچی دسر سنتی ایرانی - آکابانو


http://cdn.akairan.com/akairan/user/10/201561417143130a.jpgمواد لازم کاچی :آرد

2 لیوان

100 گرم / 360 کالری

نبات کوبیده شده

2 لیوان

100 گرم / 327 کالری

روغن زرد

250 تا 300 گرم

100 گرم / 900 کالری

گلاب

نصف فنجان

نامشخص

زعفران سائیده

یک قاشق چایخوری

100 گرم / 310 کالری

خلال بادام

50 گرم

100 گرم / 612 کالری

پودر پسته

کمی

100 گرم / 8 کالری

دارچین

کمی

100 گرم / 261 کالریطرزتهیه کاچی :


*. نبات کوبیده شده را با 4 لیوان آب می گذاریم بجوشد. سپس آن را صاف کرده، زعفران حل شده و گلاب را به آن اضافه می کنیم و آن را کنار می گذاریم. روغن زرد (یا کره گوسفند آب شده که آن را روغن زرد مینامیم) را در یک قابلمه ریخته، پس از آب شدن روغن زرد آرد را کم کم اضافه می کنیم.

*. بعد با قاشق چوبی آن را مرتب به هم می زنیم. شعله را ملایم کرده و به هم زدن آن ادامه می دهیم تا رنگ آرد طلایی شود ( برای تهیه کاچی نیاز به سرخ کردن آرد نمی باشد). در این مرحله نصف قاشق چایخوری نمک اضافه کرده و قابلمه را از روی حرارت برمی داریم.


*. شربت را کم کم به آن اضافه می کنیم و مرتب به هم می زنیم تا مایع صاف و یک دست شود. خلال بادام را هم اضافه می کنیم و ظرف را مجدداً روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا کاچی جا بیفتد . در صورتی که کاچی کمی سفت شد، می توانیم.


*. یک لیوان آب به آن اضافه کنیم و می گذاریم.کاچی به روغن بیفتد. معمولاً این نوع کاچی را برای خانم های تازه زایمان کرده، می پزند. از آنجایی که این غذا دارای خواص غذایی سرشاری است, خوردن آن را به دخترانی که به دوران بلوغ میرسند توصیه می کنیم.


خواص پسته :


*. دردهای کبدی را تسکین ، سموم بدن و یر قان ( زردی ) را از بین می برد ، برطرف کننده اسهال و تشنگی و دهان را خوشبو می کند ، بهترین راه معالجه وسواس بوده ، پسته کال اسهال ر ا درمان و ضد عفونی کننده است ، از پوست سبز و ضخیم پسته مربا تهیه کردن برای تقویت معده به کار می رود ، اگر پوست سبز تازه پسته را جویده و مدتی در دهان نگاه دارید برای تقویت لثه ، خوشبویی دهان و معالجه جوشهای دهان مفید است .


اختصاصی آکابانوگردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام