کرم بروله وانیلی، یک دسر فرانسوی - آکابانو


کرم بروله که با نام های کرم سوخته، کرما کاتالانا یا کرم ترینیتی هم شناخته می شود دسری ست فرانسوی که از فرنی غلیظ (کاستارد) کلاسیک درست می شود و روی آن کارامل سختی دارد.کاستارد آن معمولاً با وانیل طعم دار می شود، ولی می توان از لیمو یا پرتقال، رزماری، لاوندر، شکلات، دارچین، قهوه، چای سبز، پسته، فندق، نارگیل یا میوه های دیگر نیز برای طعم دادن به آن استفاده کرد. در نهایت باید سطح روی آن سوزانده شود تا سخت گردد.مواد لازم کرم بروله وانیلی :خامه سبک و کم چرب

1 فنجان

100 گرم / 198 کالری

خامه سنگین یا پرچرب

1 فنجان

100 گرم / 350 کالری

عصاره وانیل

یک و نیم قاشق چایخوری

نامشخص

زرده تخم مرغ

5 عدد

100 گرم / 339 کالری

شکر ریزدانه

یک سوم فنجان

100 گرم / 400 کالری

شکر قهوه ای

2 قاشق غذاخوری

100 گرم / 362 کالریدستور تهیه کرم بروله وانیلی :


*. فر را بگذارید در دمای 325 درجه گرم شود. در ظرف فلزی شیرینی پزی سه و نیم فنجان آب داغ بریزید و در فر بگذارید.در مایکروفر خامه را به مدت 5 دقیقه با حرارت متوسط گرم کنید. بعد از مایکروفر درآورده و وانیل را به آن اضافه کنید.در این میان، زرده ها و شکر را در کاسه ای بزنید تا خوب مخلوط شوند.


*. بعد به آرامی خامه گرم را به آن اضافه کنید. حالا با قاشق کف آن را بردارید.کرم بروله معمولاً در ظروف سفالی یا سرامیکی (رمکین) سرو می شود، زیرا این ظروف در برابر گرمای فر مقاومت بالایی دارند. مخلوط فوق را در رمکین ها بریزید و آنها را در ظرف آب جوش بگذارید. یادتان باشد که آب جوش باید تا نیمه ارتفاع رمکین ها باشد.


*. کاستاردها را نیم ساعت بپزید. سپس رمکین ها را از داخل آب دربیاورید و بگذارید نیم ساعت سرد شوند.روی آنها را با سلفون بکشید و در یخچال بگذارید تا 4 ساعت بمانند.یکی دو ساعت قبل از سرو کردن، شعله بالایی فر را روشن کنید. شکر قهوه ای را روی کاستاردها بپاشید. سعی کنید لایه ای یکنواخت و غیرضخیم از شکر روی آنها بپاشید که وقتی سفت می شوند.


*. خوردن آنها به دندانتان آسیب نزند. حالا رمکین ها را داخل فر و در طبقه فوقانی آن بگذارید تا 2 تا 3 دقیقه شعله بالایی شکر قهوه ای آنها را آب کند و قهوه ای شود.بعد آن ها را دربیاورید و فوراً در فریزر بگذارید تا 1 ساعت سفت شود و شکر قهوه ای روی آنها تبدیل به قشر محکمی شود. البته در روش سنتی، باید از فندک یا بلو تورچ برای سوزاندن شکر روی کاستارد استفاده کرد.


خواص تخم مرغ :


*. تخم مرغ منبع بسیارغنی پروتئین است. ارزش بیولوژیکی پروتئین تخم مرغ بسیار بالاست و نسبت به سایر منابع پروتئینی مثل لبنیات، گوشت ها و حبوبات غنی تر است. پروتئین تخم مرغ دارای تمامی اسیدآمینه های ضروری برای سلامتی بدن می باشد.


اختصاصی آکابانو


گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام