مرباى کدو حلوایى - آکابانو

در این پست از سایت آکابانو به شما طریقه ی درست کردن مرباى کدو حلوایى را آموزش میدهیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

درست کردن مرباى <a style='color:#000' title='کدو' href='http://www.akairan.com/ashpazi/vegetables/ghazakadoo.html'>کدو</a> <a style='color:#000' title='حلوا' href='http://www.akairan.com/ashpazi/deser-sos/9830.html'>حلوا</a>یى,مرباى <a style='color:#000' title='کدو' href='http://www.akairan.com/ashpazi/vegetables/ghazakadoo.html'>کدو</a> <a style='color:#000' title='حلوا' href='http://www.akairan.com/ashpazi/deser-sos/9830.html'>حلوا</a>یى خوشمزه,تزیین مرباى <a style='color:#000' title='کدو' href='http://www.akairan.com/ashpazi/vegetables/ghazakadoo.html'>کدو</a> <a style='color:#000' title='حلوا' href='http://www.akairan.com/ashpazi/deser-sos/9830.html'>حلوا</a>یى

درست کردن مرباى کدو حلوایى خوشمزه

*. به نقل از آکابانو : می دانید چاشنی ها قابلیت این را دارند که نقش ویژه ای در سفره های شما ایفا کنند؟ خب! آنها می توانند به سفره شما رونق ببخشند سبب می شوند شما در مقابل پرخوری تان مقاومت کنید و به عنوان طعم دهنده هایی بی نظیر مزه غذا را بهتر از آن چیزی می کنند که شما تصورش را دارید. بنابراین اگر به این چاشنی ها عنوان قهرمان سفره را هم بدهیم خیلی بی راه نرفته ایم. دیگر چه می خواهید؟ آستین ها را بالا بزنید و خودتان این رونق را به سفره هایتان بیاورید. امتحان کنید، کار سختی نیست.

مواد لازم مرباى کدو حلوایى :

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

کدوی پوست گرفته قالب زده

یک کیلو

100 گرم / 35 کالری

شکر

یک کیلو

100 گرم / 400 کالری

آهک آب نخورده

250 گرم

نامشخص

آب

4 لیوان برای پخت

100 گرم / 0 کالری

ساقه دارچین

2 تکه هر کدام به اندازه یک انگشت

نامشخص

آبلیموی تازه

یک قاشق غذاخوری

100 گرم / 9 کالری

خلال پسته

برای تزیین

100 گرم / 680 کالری

روش تهیه مرباى کدو حلوایى :

*. کدو را پوست گرفته و به هر شکلی که دوست دارید قالب بزنید.250 گرم آهک را در یک و نیم لیتر آب حل کرده و آن را به هم بزنید. سپس از صافی رد کنید.کدوها را به آب آهک صاف شده اضافه کنید و اجازه دهید به مدت 5 ساعت داخل آن باقی بماند.

*. هر نیم ساعت یک بار با قاشق چوبی کدوهای داخل آب آهک را هم بزنید.بعد از 5 ساعت کدوها را داخل آبکش بریزید و با آب سرد (آب شیر) آنها را خوب بشویید به طوری که آهک آنها کاملا گرفته و پاک شود. دوبار این شست وشو را تکرار کنید.

*. سپس کدوها را داخل ظرف آب سرد ریخته و به مدت 8 ساعت اجازه دهید همان طور باقی بماند البته باید هر یک ساعت یک بار آب کدوها را عوض کنید.بعد از 8 ساعت دوباره کدوها را زیر شیر آب بشویید و سپس روی پارچه بریزید تا آب آنها کاملا گرفته شود.در این مرحله کدوها را وزن کنید چون باید وزن آنها مطابق با شکر، یک کیلو باشد.

*. بعد از وزن کردن کدو و شکر، به 4 لیوان آب، شکر را اضافه کنید و روی حرارت بگذارید و با قاشق چوبی هم بزنید تا زمانی که شکر کاملا حل شود. در عین حال اجازه دهید این ترکیب با حرارت متوسط به مدت 25 دقیقه بجوشد. بعد از 25 دقیقه چوب دارچین و کدوی قالب زده را اضافه کنید.

*. اجازه دهید به مدت یک ساعت و نیم با حرارت کم بجوشد.در این مرحله آبلیمو را اضافه کنید و بگذارید ترکیب شما 10 دقیقه دیگر بجوشد سپس زیر آن را خاموش کنید.اگر می خواهید مربا را سرو کنید خلال پسته را 5 دقیقه قبل از سرو روی مربا بریزید چون اگر زودتر این کار را انجام دهید خلال پسته ها حالت خمیر پیدا می کند.

نکته :

*. موقع شست وشوی کدوهایی که از آب آهک بیرون آمده حتما از آب سرد استفاده کنید چون هرچه آب سردتر باشد زودتر آهک ها را پاک می کند در نتیجه طعم کدو را برمی گرداند.چوب دارچین را که همراه مربا جوشیده دور نریزید. زمانی که مربا را داخل شیشه می ریزید چوب های دارچین را هم همراه آن داخل شیشه بگذارید چون سبب بیشتر شدن عطر مربای شما خواهد بود.

خواص کدو حلوایى :

*. کدوتنبل حاوی لوتئین و زآگزانتین است. این دو رنگدانه ی کاروتنوئیدی برای سلامت چشم ها مفیدند. این رنگدانه ها مانند فیلتری در برابر نور آبی اشعه های خورشیدی عمل می کنند که برای سلامتی سلول های شبکیه مضر هستند. در سال 2001 یک گروه از محققان فلوریدا ثابت کردند افرادی که میزان این دو رنگدانه ی بدنشان زیاد است 82 درصد کمتر در معرض ابتلا به دژنراسیون ماکولای مربوط به پیری قرار می گیرند. نتایج پژوهش های متعدد نشان می دهد.

منبع : برترین ها

گرداوری : آکابانو

گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام