چگونه از ادویه در غذا هایمان استفاده کنیم؟ - آکابانومهم ترین ویژگی های یک غذا، عطر، رنگ و طعم آن است. در حقیقت وجه تمایز غذای خوب و بد بر این 3 پایه استوار است و بی اغراق ادویه مهم ترین و به نوعی هویت و معرف یک غذا محسوب می شود.


طرز تهیه بولونزه قلوه, مواد لازم بولونزه قلوه, درست کردن بولونزه قلوه, بولونزه قلوه خوشمزه, تزیین بولونزه قلوه


ادویه به بخش معطری از یک گیاه گفته می شود که برای عطردار یا طعم دار کردن انواع خوراک به کار می رود. ادویه می تواند مانند دارچین از پوست یک گیاه باشد یا مانند جوزهندی دانه گیاه باشد یا اینکه میوه خشک شده یا ریشه باشد که معمولا به صورت پودر درآمده و استفاده می شود. آشپزی بدون ادویه معنا و مفهومی ندارد و در واقع ادویه مهم ترین عنصر تشکیل دهنده هر نوع غذا یا شیرینی است. البته در مکاتب مختلف آشپزی، ادویه جایگاه متفاوتی دارد. به عنوان مثال، در آشپزی ایرانی، هندی، عربی و ترکی استفاده نکردن از ادویه غیرممکن است اما در آشپزی شرق آسیا، حضور ادویه در غذا تا حدودی کمرنگ تر و استفاده از انواع سبزی و روغن های معطر، آن هم پس از آماده سازی غذا رواج دارد. ادویه علاوه بر اینکه به غذا عطر، طعم و رنگ می دهد، شخصیت و ویژگی های یک غذا را هم تعیین می کند و از نظر خواص دارویی و تاثیر آن بر بدن انسان از مهم ترین عناصر تشکیل دهنده غذا به شمار می رود. حتما می دانید که ادویه جمع دواست و هنوز بخش بزرگی از پزشکی سنتی و گیاهی بر پایه آن استوار است.زردچوبه؛ پرطرفدارترین در ایران

طرز تهیه بولونزه قلوه, مواد لازم بولونزه قلوه, درست کردن بولونزه قلوه, بولونزه قلوه خوشمزه, تزیین بولونزه قلوه


درباره زردچوبه:


به جرات می توان گفت زردچوبه پرکاربردترین ادویه در آشپزی ایرانی است. تقریبا هیچ یک از خوراک های ایرانی را نمی توان پیدا کرد که بدون زردچوبه، تهیه شود و آشپزخانه هیچ ایرانی ای نیست که در آن زردچوبه پیدا نشود.زردچوبه نگاری:


این گیاه گرمسیری که از خانواده زنجبیل است، خاستگاه اصلی آن کشور هند است و بخش مورد استفاده آن قسمتی از ساقه است که در زیر خاک رشد می کند و آن را پس از چیدن مدتی در آب جوش خیسانده یا به اصطلاح شیرین می کنند و پس از خشک کردن آن را به صورت پودر درآورده و مصرف می کنند. زردچوبه علاوه بر آنکه به تنهایی مصرف می شود، بخش اصلی بیشتر ادویه ترکیبی است.ویژگی های پزشکی:


ویژگی های زردچوبه بسیار زیاد است که می توان به خاصیت ضدسرطانی آن اشاره کرد. این ادویه در بدن باعث ترشح انسولین شده و قندخون را کاهش می دهد، در نتیجه برای کنترل قند در بیماران دیابتی یک ماده مهم و طبیعی به شمار می آید. زردچوبه سرشار از کلسیم، آهن، روی، مس و پتاسیم است، علاوه بر اینکه روی رنگ و عطر غذا تاثیر می گذارد، در غنی کردن آن نیز سهم بسزایی دارد.نمره مثبت:


ماده ای به نام «کورکومین» در زردچوبه، وجود دارد که باعث زردرنگ بودن آن شده و باعث دفع سموم کبد می شود. این ماده روی دردهای روماتیسمی و انواع ورم و التهاب تاثیر تسکین دهندگی دارد و در حال حاضر در اروپا و ایالات متحده به عنوان یک مسکن از آن استفاده می شود.نمره منفی:


توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد آن برای قلب مضر است.طریقه استفاده:


زردچوبه را در صورت امکان در روغن سرخ نکنید، بلکه در پایان مرحله تفت دادن اضافه کنید، زیرا باعث سمی شدن آن می شود. بهترین زردچوبه، متعلق به کشور هند است.طرز تهیه بولونزه قلوه, مواد لازم بولونزه قلوه, درست کردن بولونزه قلوه, بولونزه قلوه خوشمزه, تزیین بولونزه قلوه

درباره فلفل سیاه


یکی از خوشبوترین و ارزشمندترین انواع ادویه است که در سراسر جهان استفاده می شود.خواص پزشکی:


این ادویه قوی و پرخاصیت تا حد زیادی مهجور مانده، زیرا در نظر بسیاری از مردم فلفل سیاه، محرک، حساسیت زا و زیان آور است. در حالی که فلفل سیاه، آرامش بخشی معجزه آساست در عین حال به هضم غذا هم کمک می کند. کسانی که بعد از صرف غذا ترش می کنند با اضافه کردن فلفل سیاه به غذا می توانند این مشکل را برای همیشه حل کنند.نمره مثبت:


افرادی که از چاقی رنج می برند، می توانند برای کم کردن وزن روی آن حساب کنند، زیرا علاوه بر اینکه باعث افزایش تعرق می شود، فعالیت سلول های چربی را مختل کرده و در عین حال موجب بالا رفتن فعالیت بدن و در نتیجه سوزاندن لایه های چربی می شود.نمره منفی:


به یاد داشته باشید که با تمام این اوصاف، مصرف بیش از حد آن باعث ایجاد مشکلاتی مانند پرخاشگری و افزایش ترشحات معده و در نتیجه زخم معده می شود.طریقه استفاده:


اگر به غذای مانده اضافه شود، بوی ماندگی را از بین می برد و اگر احتمالا غذا فاسد شده باشد، احتمال مسمومیت را به شدت کاهش می دهد. فلفل سیاه هر زمان که به غذا اضافه شود، کار خودش را می کند.فلفل قرمز؛ آویزانش کنید!

طرز تهیه بولونزه قلوه, مواد لازم بولونزه قلوه, درست کردن بولونزه قلوه, بولونزه قلوه خوشمزه, تزیین بولونزه قلوه


درباره فلفل قرمز:


اگر از آن دسته افرادی هستید که معتقدند فلفل قرمز فقط تند بوده و خاصیت چندانی ندارد، باید گفت سخت در اشتباهید. فلفل قرمز که از ادویه های بسیار پرمصرف است، از خشک کردن و پودر کردن میوه آن به دست می آید.ویژگی های پزشکی:


فلفل قرمز با آنکه جزء چاشنی های تند است، اما مسکن و آرامش بخش نیز است. این ادویه خاصیت ضدعفونی کننده بالایی دارد، به همین دلیل در صورت ابتلا به آلودگی های میکروبی سیستم گوارش، استفاده از آن بسیار مفید و تاثیر آن سریع است.نمره مثبت:


فلفل قرمز برخلاف تصور عموم برای سرماخوردگی مفید است و هنگام بروز انواع سینه درد و برونشیت، باعث تسکین سرفه می شود و خلط آور است. «کپساسین» موجود در فلفل قرمز، باعث کاهش دمای بدن می شود. به همین دلیل است که ساکنان مناطق گرمسیر تمایل بیشتری به مصرف آن دارند.ویژگی های آشپزی:


برای تهیه این ادویه مفید فلفل قرمز را شسته و خشک کنید. آن را به نخ کشیده و آویزان کنید تا خشک شود. قبل از خرد کردن آن بهتر است تخم های آن را خارج کنید و این کار تندی فلفل را متعادل و رنگ آن را قرمزتر می کند.نمره منفی:


برخلاف فلفل سیاه معطر نیست، اما طعم تند آن در غذا بسیار بارز است.طرز تهیه بولونزه قلوه, مواد لازم بولونزه قلوه, درست کردن بولونزه قلوه, بولونزه قلوه خوشمزه, تزیین بولونزه قلوه

زعفران؛ طلا!


درباره زعفران:


اگر زعفران را طلای سرخ بنامیم سخن به گزاف نگفته ایم. این ادویه که بومی ایران بوده و سابقه کاشت آن در کشورمان حداقل به 3هزار سال پیش بازمی گردد، رنگ و بویی منحصربه فرد به غذا می دهد و خوشبختانه با آنکه بسیار گران بوده و هست، مصرف مقدار کمی از آن در غذا کاملا تاثیرگذار است.ویژگی های پزشکی:


یکی از مهم ترین خواص زعفران که تقریبا همه با آن آشنا هستند، خاصیت ضدافسردگی آن است که تقریبا در هیچ ماده غذایی دیگری به این شکل یافت نمی شود. به طوری که مصرف 2 گرم آن در یک نوبت باعث سرخوشی و خنده می شود ولی مصرف 5 گرم آن باعث مرگ می شود! از دیگر خواص آن می توان به کاهش کلسترول، جلوگیری از اسپاسم عضلانی، کاهش چربی، تقویت حافظه و کنترل فشار خون اشاره کرد جالب است بدانید دلیل گرانی زعفران آن است که از 200 هزار گل زعفران در نهایت یک کیلو زعفران استخراج می شود.نمره منفی:


مصرف بیش از حد زعفران باعث خونریزی، سرگیجه، کاهش ضربان قلب و حتی مرگ می شود.طریقه استفاده:


برای نگهداری این ادویه گران قیمت، آن را در ظرف دربسته و جای تاریک و خشک نگه دارید، تا عطر و خاصیت آن از بین نرود.طرز تهیه بولونزه قلوه, مواد لازم بولونزه قلوه, درست کردن بولونزه قلوه, بولونزه قلوه خوشمزه, تزیین بولونزه قلوهدرباره دارچین


.ادویه ای است که هم در آشپزی و هم در قنادی کاربرد فراوانی دارد. عطر دارچین بی همتاست و به همین دلیل آن را از انواع ادویه متمایز می کنددارچین نگاری:


این ادویه در پزشکی سنتی به عنوان آرامش بخش، مسکن و هضم کننده غذا به کار می رفته است و جالب اینکه در پزشکی نوین هم تمام این خواص تایید شده است و علاوه بر آن به عنوان یک داروی ضد دیابت و بازکننده عروق نیز استفاده می شود.نمره منفی:


مانند سایر مواد غذایی در مصرف آن باید اعتدال را رعایت کرد. سلمانی ها با استفاده از چای در هنگام کوتاه کردن مو دامن این ادویه محبوب را لکه دار کردند!نمره مثبت:


اگر به دنبال خاصیت آرامش بخش دارچین هستید، تکه کوچکی از آن را در چای بیندازید و از عطر و بوی خوش آن لذت ببرید و اعصاب خود را آرام کنید.طریقه استفاده:


برای اینکه دارچین خواص پزشکی و عطر خود را در غذا حفظ کند، پودر آن را در 5 دقیقه آخر به غذا اضافه کنید.منبع : برترین ها


اختصاصی آکابانوگردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام