طرز تهیه عدسی برای صبحانه و میان وعده - آکابانو

در این پست از سایت آکابانو به شما طریقه ی درست کردن عدسی را آموزش میدهیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

طرز پخت <a style='color:#000' title='عدسی' href='http://www.akairan.com/ashpazi/dizi-abgosht/2013313215244.html'>عدسی</a>,خوراک <a style='color:#000' title='عدسی' href='http://www.akairan.com/ashpazi/dizi-abgosht/2013313215244.html'>عدسی</a>,طرز درست کردن <a style='color:#000' title='عدسی' href='http://www.akairan.com/ashpazi/dizi-abgosht/2013313215244.html'>عدسی</a>

طرز تهیه عدسی صبحانه

مواد لازم برای پخت عدسی :

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

عدس

دو لیوان

100 گرم / 340 کالری

روغن

۲ قاشق غذاخوری

100 گرم / 900 کالری

نمک و فلفل

به مقدار لازم

100 گرم / 0 کالری

پیاز متوسط

یک عدد برای پیاز داغ

100 گرم / 5 کالری

رب گوجه فرنگی

۲ الی ۳ قاشق غذاخوری

100 گرم / 76 کالری

طرز تهیه عدسی :

*. آکابانو : عدس را از ۲۴ ساعت قبل خیس کنید و آب آنرا عوض کنید. با اینکار شاید مقداری از املاح بیرون ریخته شود ولی دیگر دل درد نخواهید گرفت و رنگ آنهم پس از پخت تیره نمیشود.عدس ها را با روغن و آب ( یا آب مرغ یا گوشت اگر از قبل آماده دارید ) بپزید.

*. پس از پخت کامل عدس ها پیاز داغ و رب گوجه و نمک و فلفل ( و کمی در صورت تمایل ادویه گرام ماسالا یا هر نوع ادویه که می پسندید ) اضافه کنید . قوام عدسی را خیلی شل و خیلی سفت نکنید.خوراک عدسی را با لیمو ترش یا کمی سرکه و روغن زیتون سرو کنید .( اگر مقدار بسیار کمی پودر گلپر هم روی عدسی بریزید خوشمزه و سهل الهضم میشود .)

8 راز خوشمزه تر شدن غذای عدسی :

*. از قدیم خوراک عدسی برای صبحانه و میان وعده ها استفاده می شده آن هم به این دلیل که غذایی بسیار مغذی است. البته بهترین عدس در ناحیه کاشان و دیزین کشت می شده اما امروز ما یکی از واردکننده های این ماده غذایی هستیم. برای تهیه عدسی نیز نکته هایی وجود دارد که ما به ۸ مورد از آن ها پرداخته ایم که عبارتند از:

*. عدس بسته بندی بخرید. توجه کنید که بسته بندی آن چروک و سوراخ سوراخ نباشد. در ضمن، وقتی در کاسه ای از آب آن را خیس می کنید، عدس ها ته ظرف باقی بمانند و به سطح آب نیایند. به علاوه از خریدن عدس های فله ای نیز خودداری کنید زیرا امکان دیرپز بودن آن ها وجود دارد.

*. برای آنکه نفاخی عدس گرفته شود آن را به مدت ۲۴ ساعت در آب خیس کنید. البته دقت کنید که این زمان بیشتر نشود زیرا در این صورت عدس بر اثر حرارت دیدن، له و پوستش جدا می شود.

*. برای سریعنر پختن عدسی ابتدا پیاز را در روغن تفت دهید و بعد از طلایی شدن، عدس ها را نیز اضافه کنید و بعد از این مرحله به عدس، آب اضافه کنید. با این کار عدس ها سریع تر می پزند.

*. اگر آب عدسیتان تمام شد، بهتر است به آن آب جوش اضافه کنید و در آن کمی عصاره مرغ یا سبزیجات نیز بریزید و اگر غذای عدسی شور شد از سیب زمینی استفاده کنید.

*. ادویه و چاشنی های خوراک عدسی را در مراحل پایانی به آن اضافه کنید زیرا هم باعث دیرپز شدن عدس می شوند و هم عطر و بوی ادویه ها از بین خواهند رفت.

*. به عنوان ادویه به عدسی زیره بزنید و اگر تمایل دارید در آن گلپر بریزید، چاشنی عدسیتان بهتر است سرکه باشد اما در صورت نزدن گلپر، چاشنی مناسب غذای عدسی آب لیموی تازه است.

*. اگر آب عدسیتان تمام شد، بهتر است به آن آب جوش اضافه کنید و در آن کمی عصاره مرغ یا سبزیجات نیز بریزید و اگر عدسی شور شد از سیب زمینی استفاده کنید.

*. برای خوشمزه تر شدن عدسی به آن سیب زمینی نگینی شده اضافه کنید و هرگز از گوشت استفاده نکنید زیرا عدسی، غذایی است که گوشت ندارد.

*. خوراک عدسی غلظت مشخصی دارد، بهتر است نه خیلی رقیق باشد و نه مانند حلیم غلیظ بلکه مانند آشی نسبتاً غلیظ باید پخته و سرو شود.

خواص عدس :

*. عدس های کنسرو شده را می توان در سوپرمارکتها پیدا کرد. بر خلاف سبزیجات کنسرو شده، که بسیاری از ارزشهای غذایی خود را از دست می دهند، تفاوت زیادی در ارزش غذایی عدسهای کنسرو شده و عدسی که خود آن را می پزید وجود ندارد. کنسرو کردن سسبزیجات ارزش غذایی آنها را کم می کند چون سبزیجات را باید با حرارت کم و به مدت زمان کوتاه پخت ولی در کنسرو کردن عدس، آنها را با حرارت بالا به مدت طولانی می پزند. از طرف دیگر حبوبات به زمان طولانی برای پخت نیاز دارند. حال شما خودتان این کار را انجام دهید یا اینکه بصورت کنسرو تهیه کنید. ما به شما کنسرهایی را پیشنهاد می دهیم که نمک و مواد افزودنی کمتری دارند.

اختصاصی آکابانو

گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام

ويديوهاي مرتبط