حلوای باقلوا و حلوای موز - آکابانو


http://cdn.akairan.com/akairan/user/10/2015613235840a.jpgمواد لازم حلوا :آرد گندم سفید

سه لیوان

100 گرم / 341 کالری

شکر

دو لیوان

100 گرم / 400 کالری

روغن

یک لیوان

100 گرم / 900 کالری

زعفران ساییده حل شده

پنج قاشق غذا خوری

100 گرم / 310 کالری

آب

سه لیوان

100 گرم / 0 کالری

گلاب

یک فنجان

نامشخصطرز تهیه حلوا :


*. حلواروغن را در ظرفی می ریزیم (ظرف نباید تفلون باشد). آرد را به روغن اضافه کرده و در حرارت ملایم مرتب هم می زنیم تا آرد کاملا سرخ شود.وقتی آرد خوب سرخ و رنگ آن طلایی شد و بوی آرد سرخ شده بلند شد، موقع اضافه کردن شربت حلواست که از قبل آماده کرده ایم. (آرد بعد از سرخ شدن به شکل روبرو در می آید و به روغن می افتد)


*. شربت را به آرامی به آرد اضافه می کنیم و خوب هم می زنیم تا شربت به خورد آرد برود و آرد گوله گوله نشود.سپس حلوا را در سینی می کشیم و می گذاریم سرد شود. بعد به صورت لوزی برش می زنیم. یکی از لوزی ها را برمی داریم و روی آن پودر پسته می ریزیم.


لوزی بعدی را روی آن می گذاریم و کمی فشار می دهیم که دو تا لوزی به هم بچسبند. می توانیم لوزی ها را از وسط نصف کنیم و با خلال بادام روی آن را تزئین کنیم.این حلوا خیلی خوشمزه است.در تصویر اول مطلب، ظرف کوچک، حلوای باقلواست و ظرف بزرگ، حلوای ساده با تزئین حلوای موز.


حلوای موز :


*. برای تهیه حلوای موز، همین حلوا را در سینی پهن می کنیم. بعد از اینکه کمی سرد شد، موز را در وسط حلوا قرار داده و آن را مثل رولت می پیچیم و در یخچال به مدت یک ساعت می ذاریم تا کاملا خودش را بگیرد و سپس با چاقو آن را مثل رولت برش می دهیم.


طرز تهیه شربت حلوا :


*. شکر را با آب مخلوط کرده و می گذاریم بجوشد. سپس زعفران و گلاب را به آن اضافه می کنیم.شربت حلوا نباید غلیظ شود، چون حلوا سفت می شود. اگر خیلی هم رقیق باشد، حلوا خمیر می شود. پس در درست کردن شربت دقت کنید.نکات :


*. حلوابرای اینکه حلوای خوبی داشته باشیم، آرد حتما باید خوب سرخ شود. شاید کمی سخت باشد، چون آرد وقتی در روغن ریخته می شود، سنگین می شود و هم زدن آن مشکل می گردد و چون باید با حرارت ملایم سرخ شود (در حرارت تند آرد می سوزد و تلخ می شود)، برای همین وقت و حوصله زیادی می برد.


*. بعضی ها برای این که آرد سبک شود و راحت تر هم بخورد، ابتدا آرد را بدون روغن کمی تفت می دهند که این کار باعث تیرگی و بد طعمی حلوا می شود.اگر حلوای خوشمزه می خواهید کمی زحمت را تحمل کنید، ولی مطمئنا از خوردن این حلوا لذت می برید.


خواص زعفران :


*. مصرف زعفران در پیشگیری از بروز افسردگی موثر است. بر اساس تحقیقات امروزی نیز نتیجه گرفته شده است که زعفران دارای خواص ضد افسردگی است و این در حالی است که بر اساس تب سنتی به زعفران خواص فرح بخشی و خنده آوری نیز نسبت داده اند. بر طبق نتایج این تحقیقات استفاده از زعفران در غذا و نوشیدن حداقل یک فنجان چای زعفران برای تمدد اعصاب توصیه می شود. زعفران افزایش دهنده تمرکز حواس است و در پیشگیری از آلزایمر و پارکیسون موثر می باشد زعفران در درمان دردهای عصبی و کم خوابی موثر می باشد.


اختصاصی آکابانو


گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام