آش ترخینه

در این پست از سایت آکابانو به شما طریقه ی درست کردن آش ترخینه دوغ را آموزش میدهیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

<a style='color:#000' title='آش' href='http://www.akairan.com/ashpazi/dizi-abgosht/'>آش</a> ترخینه دوغ,<a style='color:#000' title='آش' href='http://www.akairan.com/ashpazi/dizi-abgosht/'>آش</a> ترخینه دوغ,<a style='color:#000' title='آش' href='http://www.akairan.com/ashpazi/dizi-abgosht/'>آش</a> ترخینه دوغ اراک

آش ترخینه دوغ کرمانشاه

مواد لازم آش ترخینه دوغ :

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

ترخینه دوغ

چهار پیمانه

نامشخص

پیاز

یک عدد بزرگ

یک عدد / 5 کالری

روغن

کمی برای سرخ کردن پیاز

100 گرم / 900 کالری

سبزی اش

نیم کیلو

نامشخص

عدس

دو پیمانه

100 گرم / 340 کالری

نمک, زرد چوبه ,فلفل سیاه

به میزان لازم

100 گرم / 0 کالری

کشک

به میزان لازم

100 گرم / 380 کالری

نعنا و سیر داغ

در صورت تمایل

100 گرم / 120 کالری

قرقروت

کمی

نامشخص

طرزتهیه آش ترخینه دوغ :

*. به نقل از آکابانو : عدس را جداگانه میپزیم و کنار میگذاریم . ترخینه را در ظرفی جداگانه ریخته و رویش آب سرد میریزیم تا دانه های بهم چسبیده از هم جدا شوند. در قابلمه ایی که برای طبخ آش در نظر گرفتیم.

*. پیاز را خرد کرده و با روغن تفت میدهیم تا طلایی شود. کمی زرد چوبه به آن اضافه می کنیم .ترخینه را همراه با آب و سبزی آش و نمک و فلفک به پیاز داغ اضافه می کنیم .شعله را ملایم می کنیم تا سبزی آش جا بییفتد.

*. سپس عدس پخته شده و قرقروت را اضافه می کنیم و میگذاریم آش جا بییفتد. در انتها کمی کشک به آش اضافه می کنیم . در هنگام سرو کردن میتواند روی آش را با پیاز داغ ,نعنا داغ, سیر داغ و کشک تزیین کنید.

خواص قرقروت :

*.قره قوروت حاوی ویتامین D نیز می باشد. این ویتامین باعث افزایش جذب کلسیم در بدن می شود، در نتیجه از عوارض کمبود کلسیم پیشگیری می کند. همچنین از ابتلا به سرطان روده بزرگ نیز جلوگیری می کند.سایر املاح و مواد مغذی موجود در این فرآورده نیز در فعال سازی آنزیم ها و ویتامین ها و مقاومت بدن در برابر بیماری های عفونی نقش موثری دارند.

*. از آنجایی که قره قوروت حاوی اسیدهای آلی می باشد، ضدعفونی کننده لوله گوارش است، زیرا باعث جلوگیری از رشد باکتری های مضر در لوله گوارش می شود.اگر قره قوروت کشک را نگیرند، میزان اسید لاکتیک و کلسیم کشک بیشتر و مزه آن ترش تر می شود.

اختصاصی آکابانو

گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام

ويديوهاي مرتبط