کوسا با للین


 کوسا با للین ,طرز تهیه کوسا با للین ,روش تهیه کوسا با للین ,[categoriy]

مواد لازم برای آشپزی آکاکدو 1 کیلو ( ترجیحا یک اندازه و کوچک با شد )

– تخم صنوبر ( کاج ) یا خلال بادام درصورت دلخواه نصف فنجان

– ماست 1 کیلو – گوشت چرخ کرده 300 گرم

– نشاسته 2 قاشق غذاخوری

– روغن به مقدار لازم – تخم مرغ 1 عدد

– نمک ، فلفل ، ادویه و دارچین به مقدار لازم

– آب به مقدار کافی

روش تهیه

ابتدا داخل کدو را خالی کرده و کنار می گذاریم – صنوبر یا بادام را کمی تفت می دهیم و کنار می گذاریم .سپس گوشت را تفت می دهیم و نمک و فلفل و ادویه و کمی دارچین را به آن اضافه می کنیم .صنوبر یا بادام را با آن مخلوط کرده و از روی اجاق برمی دا ریم . ماست را خوب هم می زنیم و سپس از روی صافی ریز رد می کنیم . نشاسته را در یک فنجان آب سرد حل کرده و با یک عدد تخم مرغ به ماست اضافه می کنیم ، خوب هم می زنیم تا مایه صاف و یکدست شود. بهتر است کمی نمک به این مایه اضافه کنید . سپس در ظرف مورد نظر ریخته ، روی گاز و با حرارت ملایم قرار می دهید و دائما در یک جهت هم می زنید تا ماست بجوشد و کمی سفت شود ، یا به اصطلاح قوام آید. داخل کدو را با گوشت چرخ کرده پر کرده و سپس در روغن سرخ کنید تا رنگ آن طلایی شود . بعد 1 لیوان آب و کمی نمک به آن اضافه کنید .در آن را بسته و میگذارید به مدت 15 دقیقه تا کدوها پخته شود . سپس این مواد را به ماست پخته شده اضافه کنید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا غذا جا بیفتد . در این مرحله غذا را زیاد هم نزنید ، 20 تا 30 دقیقه برای پخت تکمیلی کافی است .

ذکر چند نکته در این غذا لازم است :

1- ممکن است صنوبر در دسترس نباشد ، در این صورت شما می تونید بادام خام را به مدت 2 تا 3 دقیقه در آب جوش بگذارید .سپس پوست کنده ، دولپه کنید و سرخ نمایید . 2- خالی کردن داخل کدو بدون آنکه بدنه آن آسیب ببیند ، ممکن است کمی دشوار باشد . برای این کار شما می توانید کدو را با پوست به تکه های دلخواه بریده ، جداسرخ کنید سپس به گوشت سرخ شده اضافه کنید و به مدت 15 دقیقه بپزید و بعد به مایه ماست اضافه کنید . 3- این غذا در سوریه با رشته پلو سرو می شود . ولی شما می توانید با پلوی سفید هم میل کنید .

نکته : مقداری از صنوبر و گوشت سرخ شده را برای تزیین بردارید .

مواد لازم برای آشپزی آکا

برای آشپزی آکا


یک عدد مرغ به وزن ۵/۱ کیلوگرم
۴ شاخه ترخون یا رزماری
۱۵ گرم کره ذوب شده
۳۰۰ گرم ژامبون مرغ
یک قاشق بزرگ روغن
یک دوم قاشق پیمانه آب مرغ
۲ قاشق چایخوری ترخون تازه خرد شده

روش تهیه :
۱ _ چربی های اضافه مرغ را گرفته، آن را تمیز شسته و خشک کنید. ساقه های ترخون و کره را در حفره خالی شکم مرغ قرار دهید.۲ _ ورقه های ژامبون را به صورت نوارهای باریک بریده، آنها را به شکل ضربدری روی سینه مرغ بچینید. برای نگه داشتن نوارهای ژامبون روی سینه مرغ می توانید از چند عدد خلال دندان استفاده کنید.۳ _ مرغ را بر روی یک شبکه سیمی قرار داده در یک سینی فر بگذارید و روی آن با قلم مو کمی روغن بمالید. آن را به مدت یک و نیم ساعت در فر با حرارت متوسط (۱۸۰ درجه) در حالی که هرازچندگاه یک بار مقداری آب مرغ با قاشق روی آن می ریزید، بپزید. (در صورتی که ژامبون روی مرغ زودتر از این زمان برشته شد یک قطعه فویل روی ظرف بکشید.) پیش از بریدن مرغ آن را به مدت ۱۵ دقیقه در جای گرمی بگذارید تا راحت تر بریده بشود.۴ _ ترخون خرد شده را به آب مرغ جمع شده در ظرف فر اضافه کرده، آن را روی مرغ بریزید و سرو کنید.در صورتی که از مرغ یخ زده استفاده می کنید حتماً برای باز شدن یخ آن مرغ را مدتی قبل از مصرف از فریزر خارج کرده، در یخچال قرار دهید تا یخ آن به مرور آب شود. (طی این زمان روی مرغ را بپوشانید تا پوست آن خشک و سفت نشود.) هرگز به این منظور مرغ را در دمای اتاق قرار ندهید زیرا طبق نظر کارشناسان گوشت مرغ در این دما محیط مساعدی برای رشد باکتری ها است. برای باز شدن یخ یک مرغ ۵/۱ کیلوگرمی باید ۲۴ ساعت قبل از مصرف آن را در یخچال قرار دهید.

گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام