رتی فیله فرانسوی - آکابانو

مواد لازم برای آشپزی آکا


فیله یا راسته گوساله: ۲ کیلوگرم
نمک و فلفل: به مقدار لازم
روغن: به مقدار لازم

طرز تهیه
بهترین رتی با فیله گوساله یا گاو تهیه می‌شود، گوشتی که به مصرف رتی می‌رسد باید کمی‌چرب باشد و مدت طبخ آن طولانی باشد تا چربی به تدریج جذب گوشت شود، فیله را از طول دولا می‌کنیم و یا دو عدد فیله را کنار هم قرار می‌دهیم و با نخ مخصوص می‌پیچیم، اطراف گوشت را فلفل زده و در ظرف مناسب دیواره بلند کمی‌روغن می‌ریزیم و اطراف گوشت را در روغن سرخ می‌کنیم، پس از این که گوشت خوب برشته شد، حرارت را ملایم کرده تا گوشت پخته شود، گاهی از آب گوشت روی گوشت می‌ریزیم و آن را در ظرف می‌غلتانیم تا کاملا" پخته شود، اگر قبل از پختن، آب آن تمام شد مقداری آب اضافه می‌کنیم و نمک نیز به آن می‌زنیم، پس از پخته شدن و بعد از این که آب آن کشیده شد، نخ را از اطراف گوشت باز می‌کنیم و گوشت را ورقه ورقه می‌کنیم، در ظرف مناسبی قرار می‌ریزیم و رویش را سس می‌دهیم و اطراف آن را با پوره سیب زمینی و نخود فرنگی تزئین می‌کنیم.

تعداد : 4 نفر
مدت پخت : 60 دقیقه
دسته غذایی : غذای اصلی (Main Dish)


مواد لازم برای آشپزی آکا

برای آشپزی آکا


1 - 1 فنجان گوجه فرنگی پوره شده و بی‌آب
2 - 3/1 فنجان زیتون سیاه بدون هسته – نصف شده
3 - 1 قاشق سوپ خوری روغن زیتون
4 - ½ فنجان آب مرغ (Chicken Broth)
5 - 1 قاشق چای خوری نمک
6 - فلفل سیاه به میزان دلخواه
7 - 8 عدد (حدود 1500 گرم) عدد ران مرغ (قسمت بالایی ران)
8 - 3/1 فنجان ریحان – خرد شده
9 - 12 حبه سیر
10 - ½ فنجان شراب سفید غیر شیرین (White Wine)
11 - 1 عدد پیاز - خرد شده
12 - 2 قاشق چای خوری رزماری – خرد شده (اگر از رزماری خشک شده استفاده می‌کنید ¾ قاشق چای خوری کافیست)

تذکر :
 در مورد کنسرو گوجه فرنگی دوستان مقیم ایران می‌توانند از گوجه‌ فرنگی رنده شده استفاده کنند که البته بدون آب باشد. می‌توانید برای خوش‌رنگ شدن، به ازای هر فنجان گوجه فرنگی، ½ قاشق سوپ خوری رب گوجه فرنگی اضافه کنید. زیتون سیاه در ایران موجود است اما اگر دسترسی به آن مشکل بود از دیگر زیتونهای گوشتی استفاده کنید. فراموش نکنید که اگر زیتون شما شور بود 2 ساعت قبل از استفاده آن را در مقداری آب سرد ریخته و بگذارید بماند تا شوری آن گرفته شود. با توجه به حرام بودن شراب در دین اسلام بجای شراب سفید هم سرکه سیب و بجای آب مرغ هم می‌توانید قرص سوپ بریزید

طرز تهیه :
در یک تابه، روغن را با حرارت ملایم داغ میکنیم.
 ½ قاشق چای خوری نمک و ¼ قاشق چای خوری فلفل سیاه را به مرغ زده و آن را در تابه به مدت 8 دقیقه سرخ میکنیم تا طلایی شود. سپس مرغها را از تابه خارج میکنیم و حرارت را کاهش میدهیم.
 پیاز و سیر را در تابه میریزیم و برای 5 دقیقه سرخ میکنیم تا پیاز نرم شود.
 رزماری و شراب را اضافه میکنیم و اجازه میدهیم جوش بیاید. سپس اجازه میدهیم شراب آنقدر بجوشد تا مقدار آن به ¼ فنجان کاهش یابد.
 آب مرغ، گوجه فرنگی، مرغ، زیتون و باقی مانده نمک را اضافه میکنیم و در ظرف را میگذاریم تا غذا برای 20 الی 25 دقیقه بجوشد و مرغ بپزد.
 پس از پختن مرغ، سیر ها را در غذا با چنگال له کنید و ⅛ قاشق چای خوری فلفل سیاه و ریحان را در غذا بریزید.
 بعد از اینکه غذا یک جوش خورد، آن را از روی حرارت برداشته و سرو کنید.

پیشنهاد :
 دوستان آشپز، میتوانند در صورت تمایل، میزان آب مرغ بکار رفته در غذا را 2 برابر کرده و آن را بعد از پخت، مانند خورشت، با برنج سرو کنند.

گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام