مقلوبه؛ بادمجان پلوی خوشمزه عربی - آکابانو
بسیاری از شب های تابستانی کودکی مان هنگامی که خسته و کوفته بعد از ساعت ها فوتبال بازی کردن به خانه برمی گشتیم با شامی ساده اما دوست داشتنی روبه رو می شدیم. بادمجان و گوجه سرخ کرده با نان، ماست خانگی، سبزی خوردن، پیاز و فلفل سبز شیرین ترکیبی ساده اما لذیذ و دوست داشتنی که گاه با سیب زمینی سرخ کرده و نوشابه شیشه ای همراه می شد و آن وقت بود که کیف مان کوک بود و سفره مان که در تراس خانه پهن می شد دیگر هیچ نقصی نداشت. بادمجان همه جوره خوش خوراک است چه آن را له کنید و کشک بادمجان درست کنید چه کبابی آن را در میرزاقاسمی بریزید یا داخل آن را با گوشت چرخ کرده پر کنید یا مسمای بادمجان مبسوطی از آن ساخته و با چلوی ایرانی نوش جان کنید. تنوع غذاهایی که بادمجان در آن به کار می رود بی شمار است، اما از آنجا که در چرخه تکراری چند غذا گرفتار می شویم، شانس چشیدن خوراک های جدید را از دست می دهیم. رسپی هایی که در ادامه می آید نمونه هایی از آشپزی با بادمجان در ایران و خاورمیانه هستند که در عین سادگی، تجربه جدیدی از آشپزی با بادمجان را به شما می دهد. اگر بادمجان دوست هستید این دستورهای غذایی را از دست ندهید.

,مقلوبه؛ <a style='color:#000' title='بادمجان' href='http://www.akairan.com/health/vegetable-health/201401297832.html'>بادمجان</a> <a style='color:#000' title='پلو' href='http://www.akairan.com/ashpazi/amoozesh-polo/'>پلو</a>ی خوشمزه عربی مقلوبه,<a style='color:#000' title='بادمجان' href='http://www.akairan.com/health/vegetable-health/201401297832.html'>بادمجان</a> <a style='color:#000' title='پلو' href='http://www.akairan.com/ashpazi/amoozesh-polo/'>پلو</a>ی عربی,<a style='color:#000' title='آشپزی آکا' href='http://www.akairan.com/'>آشپزی</a>,غذاهای اروپایی


مواد لازم برای4 تا 6نفر:

  • بادمجان متوسط: 2 عدد پوست کنده و حلقه حلقه
  • پیاز بزرگ: یک عدد، ساطوری
  • گوشت سردست گوسفند: یک کیلو، خرد کرده
  • ادویه پلویی: یک قاشق غذاخوری
  • پودر دارچین: یک دوم قاشق چای خوری
  • پودر جوز هندی: یک دوم قاشق چای خوری
  • روغن مایع: به میزان لازم
  • گوجه فرنگی بزرگ: 3 عدد حلقه حلقه
  • برنج خیسانده: 2 پیمانه
  • آب جوش: 2 پیمانه

روش تهیه:

1. ورقه های بادمجان را نمک پاشیده و 30 دقیقه کنار بگذارید تا تلخ​آب آن خارج شود، سپس آنها را شسته و خشک کنید. یک چهارم پیمانه روغن مایع را روی شعله متوسط داغ کرده و هر طرف بادمجان را 8 دقیقه در آن سرخ کنید، سپس با حوله کاغذی روغن آنها را گرفته و کنار بگذارید.

2. پنج قاشق غذاخوری روغن را در یک قابلمه روی شعله متوسط داغ کرده و پیاز را 5 دقیقه در آن تفت دهید. شعله را کم کرده و گوشت و ادویه را اضافه کرده و 10 دقیقه دیگر تفت دهید. هرگاه احساس کردید شعله کم است و ممکن است گوشت آب بیندازد، شعله را کمی زیاد کنید.

3. دو پیمانه آب جوش را اضافه کنید، در قابلمه را ببندید و گوشت را با شعله کم 2 تا 3 ساعت بپزید تا نرم شود. اگر روی آب کف گوشت جمع شد، با کفگیر آن را بگیرید. در پایان زمان پخت باید یک دوم پیمانه آب باقی مانده باشد. نمک و فلفل غذا را اندازه کنید.

4. برنج را به روش معمول آبکش کنید، سپس کف و دور یک قابلمه متوسط را چرب کرده و گوجه فرنگی را ته آن بچینید. به ترتیب پلو، مایه گوشت و بادمجان را لایه لایه بچینید تا مواد تمام شود. یک چهارم پیمانه آب روی پلو ریخته و در قابلمه را ببندید. حداقل 30 دقیقه روی حرارت متوسط آن را بپزید تا برنج دم بکشد.

گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام