غذای خوشمزه پلو میگو - آکابانو

در این پست از سایت آکابانو به شما طریقه ی درست کردن پلو میگو را آموزش میدهیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

پلو میگو,پلو میگو آبادانی,پلو میگو بوشهری

پلو میگو بندری

مواد لازم پلو میگو :

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

برنج

یک کیلو

100 گرم / 360 کالری

میگو

پانصد یا هفتصد (۵۰۰ یا ۷۰۰) گرم ( پاک شده)

100 گرم / 100 کالری

سبزی ماهی

( گشنیز وشنبلیله) ۵۰۰ گرم ( ۴۰۰ گرم گشنیز و۱۰۰ گرم شنبلیله)

100 گرم / 33 کالری

پیاز

یک عدد بزرگ

100 گرم / 5 کالری

سیر

یک بوته

100 گرم / 120 کالری

زردچوبه

یک قاشق مرباخوری

100 گرم / 0 کالری

ادویه

یک قاشق مرباخوری

100 گرم / 0 کالری

رب گوجه فرنگی

یک قاشق غذاخوری

100 گرم / 76 کالری

فلفل قرمز

یک قاشق چایخوری

100 گرم / 22 کالری

پودر دارچین

یک قاشق چایخوری ( بدلخواه)

100 گرم / 0 کالری

تمبر خوراکی

ربع ( یک چهارم ) یک بسته

نامشخص

طرز تهیه پلو میگو :

*. به نقل از آکابانو : برنج را از چند ساعت قبل با مقداری نمک خیس کنید (حداقل دو ساعت).سبزی را پس از پاک کردن وشستن بگذارید آب آن گرفته شودوبعد آنها را خیلی ریز خرد کنید وبامقداری روغن در تابه سرخ کنید ( مدت سرخ کردن سبزی بستگی به میل شماست.

*. ولی در پلو میگوی جنوبی سبزی زیاد سرخ میشود البته نه به اندازه سبزی قورمه سبزی )پیاز را خلالی خرد کرده وبا مقداری روغن تفت دهید تا طلایی رنگ شود بعد سیرها را رنده کرده وبه پیاز طلایی شده اضافه نمایید وکمی تفت دهید.

*. وزردچوبه وادویه وفلفل ودارچین را نیز اقزوده وبعد از کمی تفت دادن رب گوجه فرنگی را به مواد اضافه وچند ثانیه دیگر تفت دهید ومیگوها را درون این مواد ریخته و مقداری تفت دهید ( با حرارت ملایم)وبطوری که مواد نسوزد.

*. سبزی سرخ شده را به مایع اضافه وهمه مواد را کمی باهم تفت دهید . تمبر خوراکی را که از نیم ساعت پیش با مقدار کمی آب گرم خیس کرده اید با دست چنگ بزنید ودانه های درشت انرا دور ریخته وآب غلیظ تمبر را در مایع میگو بریزید و بگذارید.

*. با حرارت کم ترشی تمبر به خورد میگوها برود.در این فاصله آب را جوش آورده وبرنج را به روش پلو ساده آبکش کنید . در یک قابلمه مناسب مقدار کمی روغن وخیلی کم آب بریزید وته قابلمه نان لواش یا سی زمینی حلقه شده بچینید.

*. مقداری برنج روی آن ریخته ومقداری از مایع میگو روی برنج ریخته وبه همین ترتیب تا تمامی برنج ومایع میگو درون قابلمه ریخته شود وبعد همانند پلوآنرا دم کنید (بمدت ۴۵ دقیقه تا یک ساعت).موقع سرو برنج ومایع میگوی لابلای آن را مخلوط کرده و به دلخواه مقداری روغن داغ داغ روی آن بدهید.

نکته : آب تمبر اضافه شده به مایع باید کاملا تبخیر شود.

*. روی این پلو معمولا موقع سرو نیازی به دادن روغن روی آن ندارد( به دلیل داشتن سبزی سرخ شده).

خواص میگو :

ضد فشارخون

*. میگو از منابع اسیدهای چربی از خانواده امگا 3 است که دریافت آن به کنترل فشارخون کمک می کند. البته توصیه می شود این ماده غذایی در هنگام تهیه با حداقل روغن و نمک طبخ شود، در این صورت به گزینه ای مناسب برای کاهش سطح فشارخون تبدیل خواهد شد زیرا سرخ کردن آن در روغن، کالری بیشتر به بدن می رساند و باعث افزایش وزن می شود که خود از عوامل بروز فشارخون است.

اختصاصی آکابانو

لايک انتشار در تلگرام