چلو کباب ترخونی با آکابانو - آکابانو


http://cdn.akairan.com/akairan/user/10/20155141353760a.jpgمواد لازم چلوکباب ترخونی 4 نفر :گوشت چرخ کرده

300 گرم

100 گرم / 240 کالری

تخم مرغ

2 عدد

100 گرم / 147 کالری

پیاز

یک عدد متوسط

یک عدد / 5 کالری

زردچوبه

یک قاشق چای خوری

100 گرم / 0 کالری

ترخون تازه

300 گرم

100 گرم / 49 کالری

ماست

یک قاشق سوپ خوری

100 گرم / 55 کالری

نمک و فلفل

به مقدار کافی

100 گرم / 0 کالری

روغن مخصوص سرخ کردن

به مقدار لازم

100 گرم / 900 کالریطرز تهیه چلوکباب ترخونی :


*. ابتدا ترخون را پاک کرده و برگ ها را از ساقه ها جدا کنید. سپس برگ ها را بشویید و داخل سبدی بریزید تا آب اضافی شان خارج شود. سپس آنها را با سبزی خرد کن اکا خرد کنید و کنار بگذارید.پیاز را پوست کنده و با رنده ریز رنده کنید.گوشت چرخ کرده را در یک کاسه متوسط بریزید. سپس پیاز رنده شده را همراه نمک و فلفل و زردچوبه به آن اضافه کنید (از هرکدام یک قاشق چای خوری سرخالی کافی است).


*. حالا گوشت را با قاشق مخلوط کنید، سپس تخم مرغ ها را شکسته و به این مخلوط گوشتی اضافه کنید.در این مرحله بهتر است از دست تان استفاده کنید؛ پس ابتدا آن را خوب شسته و سپس شروع به ورزدادن گوشت با دست کنید. در این حین، ماست و ترخون خردشده را نیز اضافه کرده و به ورزدادن ادامه دهید.بعد از اینکه مواد و گوشت خوب باهم مخلوط شدند، تابه بزرگی آماده کرده و مقداری روغن داخل آن بریزید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا خوب داغ شود.


*. سپس هربار مقداری از گوشت را برداشته و در کف دست به شکل دایره درآورید و در روغن قرار دهید.بعد از اینکه تمام سطح تابه با کباب ها پر شد و یک طرف آنها سرخ شد، آنها را برگردانده و طرف دیگر را سرخ کنید.مدت زمان لازم برای پخت این کباب، 30 الی 45 دقیقه است. این کباب را با کته یا برنج زعفرانی نوش جان کنید.


نکته: برای آنکه نه تنها کباب شما بلکه برنج نیز دارای طعم و عطر متفاوتی باشد، می توانید هنگام دم کردن برنج، کمی پودر زیره لابه لای آن بپاشید و با این کباب ترخونی، میل کنید.


نکته 1: توجه داشته باشید بعد از اضافه کردن تخم مرغ ها، مایه گوشتی نباید خیلی شل باشد. درصورتی که شل بود، می توانید مقداری گوشت به آن اضافه کنید یا اینکه اگر تخم مرغ های انتخابی خیلی بزرگ بودند، به جای 2 تخم مرغ از یک تخم مرغ استفاده کنید.


نکته 2: اضافه کردن ماست برای تردشدن کباب است.خواص ترخون :


*. من اشتهاآور و جاذب رطوبات معده و سینه مى باشم . براى تسکین درد معده و رفع یبوست و دردهاى رماتیسمى و اعصاب مفید مى باشم . جوشانده ى من به مقدار 25 گرم تا 30 گرم در هزار تجویز مى شود. زیاده روى در خوردن من خون را تیره و شهوت را کم مى نماید.ترخون رومى که فارسى آن آکرکره و عاقرقرحا مى باشد با من نسبتى ندارد.


اختصاصی آکابانوگردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام