کباب ته تالی ( اراک ) - آکابانو

در این پست از سایت آکابانو به شما طریقه ی درست کردن کباب ته تالی را آموزش میدهیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

آموزش 

کباب ته تالی,دستور تهیه 

کباب ته تالی,تهیه 

کباب ته تالی

مواد لازم کباب ته تالی

مواد لازم کباب ته تالی :

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

گوشت چرخ کرده

500 گرم

100 گرم / 240 کالری

پیاز رنده شده

1عدد

100 گرم / 5 کالری

نمک ، فلفل و ادویه

به مقدار دلخواه

100 گرم / 0 کالری

روغن

مقداری

100 گرم / 900 کالری

سیب زمینی

200 گرم

100 گرم / 75 کالری

گوجه فرنگی

250 گرم

100 گرم / 15 کالری

آب

2 پیمانه

100 گرم / 0 کالری

رب گوجه فرنگی

1 قاشق سوپخوری

100 گرم / 76 کالری

زعفران

دمکرده مقداری

100 گرم / 310 کالری

طرز تهیه کباب ته تالی :

*. آکابانو : مواد کباب نیز مانند مواد آبگوشت می باشد ، ولی روش طبخ آن متفاوت است . بدین صورت که گوشت را با پیاز و ادویه جات کاملاً ورز دهید و ته ظرف چرب شده ای پهن نمایید تا سرخ شود . سمت دیگر گوشت را نیز برگردانید.

*. اجازه دهید سرخ و پخته شود ( شعله کمی تندتر و زمان طبخ کوتاه تر است ) .این کباب به روش کباب تابه ای آماده می شود . می توان مقدار کمی آب را با رب گوجه فرنگی و زعفران دمکرده ترکیب نمود و در کنار آن به سیخ بکشید و کباب نمایید.

*. سپس سیب زمینی ها را نیز خلال و سرخ نمایید.4 پیمانه برنج را نیز که از قبل با نمک و آب خیس نموده اید ، آبکش و دم کنید . برنج را در ظرف مناسب بکشید و روی آن کباب و گوجه فرنگی کباب شده را قرار دهید و با سیب زمینی سرخ شده و سماق تزیین و به همراه ماست میل نمایید .

*. نکته : این غذا از غذاهای خاص اراک می باشد . نام این غذا از ظرفی که در آن طبخ می شده گرفته شده است ؛ تال به نوعی ظرف مسی گفته می شده که گرد ، کوتاه و پهن و در واقع شبیه تابه ای مسی با دیواره بلند و ته گرد بوده که گوشت را ته ظرف تال پهن می کردند و روی شعله آتش سرخ می نمودند . این غذا به دو صورت آبدار ( آبگوشت ) و بدون آب ( کباب) تهیه می شود.

خواص زعفران :

*. زعفران حاوی بیش از 150 ترکیب متفاوت است. به عنوان مثال پیکروکروسین به عنوان ماده اصلی طعم و مزه اون هست. سافرنال عطر و رایحه زعفران رو به ارمغان میاره و کروسین موجود در زعفران باعث رنگ نارنجی زعفران میشه. بسیاری از خواص دارویی این ادویه به دلیل وجود کاروتنوئید ها و آنتی اکسیدان های موجود در اون هست که میتونه بدن رو در مقابل بسیاری از آسیب ها حفظ کنه.عصاره زعفران در بسیاری از موارد میتونه باعث مهار رشد تومور های ممختلف بشه و میتونه در مواردی به عنوان داروی ضد سرطان به کار بره.

اختصاصی آکابانو

گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام

ويديوهاي مرتبط