طرز تهیه قورمه سبزی نذری - آکابانو

در این پست از سایت آکابانو به شما طریقه ی درست کردن قورمه سبزی نذری را آموزش میدهیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

مواد لازم قورمه سبزی نذری برای 100 نفر :

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

گوشت گوسفندی

8 کیلو گرم

100 گرم / 320 کالری

لوبیا قرمز

2 کیلو گرم

100 گرم / 340 کالری

پیاز

10 کیلو گرم

100 گرم / 5 کالری

لیمو عمانی

1 کیلو گرم

100 گرم / 0 کالری

سبزی قورمه

10 کیلو گرم

نامشخص

برنج

15 کیلو گرم

100 گرم / 360 کالری

طرز تهیه قورمه سبزی :

*. لوبیا ها را بشویید و بگذارید بپزد .گوشت گوسفندی را هم پاک کنید و به اندازه خورشی خرد کنید. پیازها را خرد کنید و کناری بگذارید. سبزی قورمه را هم پاک کنید و بعد از شستن خرد کنید و در روغن سرخ کنید.دیگی آماده کنید و گوشت را همراه با مقداری روغن در آن بریزید و تفت دهید.

*. به گوشت در حال سرخ شدن پیاز هم اضافه کنید.ریختن زردچوبه هم فراموش نکنید..سپس سبزی سرخ شده و لوبیای پخته را هم بیفزایید. حالا مقداری آب بریزید و در دیگ را بگذارید و صبر کنید تا گوشت بپزد و خورش جا بیفتد نیم ساعت قبل از پایان پخت.

*. بعد از اینکه از پختن گوشت مطمئن شدید ،نمک به همرااه با لیمو عمانی اضافه کنید.برای اینکه خورش خوشمزه تر شود لوبیاها را به جای پختن بعد از شستن و خشک کردن ،5 تا 6 دقیقه در تابه ای بدون روغن که از قبل گرم کرده اید تفت دهید.

*. البته لوبیاها را باید مرتب هم بزنید تا نسوزد. مراقب باشید مقدار شنبلیله سبزی زیاد نباشدزیرا خورش تلخ می شود.اگر گشنیز سبزی قورمه را زیاد بریزید خورش کمی شیرینتر میشود . بعضی ها اصولاً آن را حذف می کنند.

*. در مخلوط سبزی قورمه، با توجه به فصل،اسفناج یا برگ چغندر می ریزند. حالا که فصل زمشتان است از اسفناج استفاده نمایید اسفناج به خورش لعاب می دهد.به هر کیو گرم شسبزی 5 تا 6 شاخه پیازچه هم بیفزایید . پیازچه طعم خورش را خوشمزه می کند.

*. سبزی خورش قورمه را خیلی سرخ نکنید زیرا تلخ می شود.برای پخت قورمه سبزی در حجم زیاد معمولاً لوبیا را از قبل نمی پزند آن را از شب قبل خیس کرده و همزمان با سبزی به گوشت اضافه می کنند ولی در این صورت دیگر نمی شود لوبیارا تفت داد.

*. اگر علاوه بر لیمو عمانی درسته از پودر لیمو عمانی هم اضافه کنید خورش خوش طعم تر می شود. بعضی ها علاوه بر لیمو عمانی آبلیمو ترش یا آبغوره هم می ریزند.

ارزش غذایی :

*. سبزی قورمه، شنبلیله و تره و جعفری است. این سبزی ها هم خورش را خوشمزه می کند، هم خواص زیادی دارند؛ تره قورمه سبزی، برای عفونت های بدن خوب است، مخصوصا در ماه محرم که چند سالی است با فصل زمستان مقارن شده و خیلی از مردم سرما خورده هستند.

*. وجود شنبلیله هم این خورشت را برای افراد دیابتی مناسب می کند. این سبزی در گذشته، داروی مرض قند بوده است. لوبیایی که در خورشت قورمه سبزی می ریزند، پروتئین و فیبر دارد و این غذا را برای ایام عزاداری که انرژی و توان زیادی نیاز است، مناسب کرده.

خواص پیاز :

*. اگر پیاز را له کنید و در زیر شکم شخصی که مبتلا به احتباس ادراری است قرار دهدی ادرار را باز می کند .

*. پیاز نیم پز برای سوختگی ها نیز موثر است .

*. پیاز خام محرک قلب است .

*. پیاز باکتری کش است .

اختصاصی آکابانو

گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام