طرز تهیه کته با آب مرغ مناسب کودکان - آکابانو

در این پست از سایت آکابانو به شما طریقه ی درست کردن کته با آب مرغ را آموزش میدهیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

کته با ماست,کته با مرغ,کته با <a style='color:#000' title='گوشت' href='http://www.akairan.com/health/taghziyeh-salem/201401297919.html'>گوشت</a>

با ته دیگ سیب زمینی

مواد اولیه کته با آب مرغ :

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

مرغ

به تعداد نفرات

100 گرم / 200 کالری

برنج

به تعداد نفرات

100 گرم / 360 کالری

طرز تهیه کته با آب مرغ :

*. این غذا بسیار خوشمزه هست و خیلی هم راحت و آسون درست میشه. برای بچه ها مناسب و مقوی هست.ابتدا مرغ رو با پیاز و زردچوبه و کمی زعفران بپزید.پس از اینکه مرغ کاملا پخت، آب مرغ رو از صافی رد می کنیم. و بعنوان آب برنج برای کته استفاده می کنیم.

*. برنج رو شسته و در قابلمه یا پلوپز میریزیمو به مقداری که برای آب کته نیاز داریم از آب مرغ استفاده می کنیم. تکه های مرغ را هم درون مواد ریخته و روغن یا کره و نمک اضافه میکنیم و اجازه میدهیم مثل سایر کته ها بپزد.

خواص کته :

برنج را کته کنید نه چلو!

*. اغلب خانواده ها از کارشناسان و متخصصان علوم تغذیه می پرسند اگر برنج را آبکش کنند ازمیزان نشاسته آن کاسته می شود؟ آیا ته دیگ به دلیل آن که برشته و نشاسته آن خشک می شود، غذایی کم کالری و رژیمی به شمار می رود؟

*. حال باید بگوییم برخلاف تصورعامه که بر اثر شستن زیاد یا آبکش برنج آب شیری رنگی که از آن خارج می شود همان مواد نشاسته ای موجود در برنج است و با خروج آن این محصول کم کالری می شود، این موضوع واقعیت ندارد. باید بدانید ساختار دانه برنج نشاسته ای است و تا وقتی دانه ها به چشم آیند حاوی نشاسته بوده و مصرف بیش از حد آن چاق کننده است.

*. مهم تر آن که شستن زیاد و آبکش کردن برنج به میزان زیادی از فیبر و ویتامین های گروه B آن می کاهد و محصول را در مقایسه با برنج کته کم ارزش تر می کند.خوب است بدانید مقدار این ویتامین ها در حین شستن دو درصد افت کرده و اگر آب پخت دور ریخته شود به حداکثر مقدار افت یعنی 10 درصد می رسد.

*. به همین دلیل برای حفظ ریزمغذی های برنج توصیه می شود آن را به صورت کته پخته و هرگز آبکش نکنید. در مورد ته دیگ برنج هم، خشک و برشته شدن آن باعث کاهش مواد نشاسته ایش نمی شود و مهم تر آن که درصد زیادی از روغن غذا در ته دیگ نفوذ کرده و آن را پرچرب و پرکالری تر از پلو می کند.

اختصاصی آکابانو

گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام

ويديوهاي مرتبط