کوفته گوجه سبز - آشپزی آکابانوhttp://cdn.akairan.com/akairan/user/10/201441312514040a.jpgمواد لازم کوفته گوجه سبز :گوشت چرخ کرده

نیم کیلو

100 گرم / 240 کالری

برنج نیم پز

۵/۱ پیمانه

100 گرم / 142 کالری

تخم مرغ

۱ عدد

100 گرم / 147 کالری

پیاز سرخ شده

۳ قاشق غذاخوری

100 گرم / 164 کالری

جعفری ریز شده

۱ پیمانه

100 گرم / 34 کالری

زعفران

۲/۱ قاشق چایخوری

100 گرم / 310 کالری

گوجه سبز

نیم کیلو

100 گرم / 30 کالری

رب گوجه فرنگی

۲ قاشق غذاخوری

100 گرم / 76 کالری

آب

۳ لیوان

100 گرم / 0 کالری

نمک و فلفل و پودرکاری

به مقدار لازم

100 گرم / 0 کالری


طرز تهیه کوفته گوجه سبزز :


*. ابتدا به گوشت چرخ کرده نمک، فلفل، زعفران و تخم مرغ بزنید و آن را حسابی مالش دهید سپس برنج نیم پز را با یک قاشق از پیاز داغ و جعفری ریز شده مخلوط کرده و به مواد بالا اضافه کنید و حسابی ورز دهید تایک ماده یک دست و قابل شکل گیری به دست آید. در قابلمه ای دیگر به طور جداگانه روغن ریخته و رب گوجه فرنگی را تفت دهید سپس دو قاشق پیازداغ باقی مانده، نمک، فلفل و پودرکاری اضافه کرده و هم بزنید و آب را اضافه نمائید. بگذارید مواد به جوش بیاید سپس زیر حرارت را کم کنید. از مخلوط گوشت و برنج بالا به اندازه یک نارنگی کوچک بردارید و در کف دست گرد و سپس پهن کنید یک گوجه سبز در وسط آن قرار دهید و مجدداً کوفته را ببندید و گرد کنید. این کار را تا تمام شدن کل مایه ادامه دهید. (دقت کنید که کوفته ها ترک نداشته باشد).

*. کوفته ها را درون قابلمه ای که روی شعله گاز قرار دارد، یکی یکی بچینید و بقیه گوجه سبزها را در قسمت های خالی قابلمه بریزید. یک ساعتی زمان لازم است تا کوفته ها پخته شود. (توجه داشته باشید که پس از پخت، غذای شما باید یک لیوان آب داشته باشد.) کوفته های گوجه سبز را تک تک در دیس لبه داری بکشید و بقیه مواد درون قابلمه را روی آن بریزید و با چند پر جعفری آن را تزئین کنید و نوش جان نمائید.


خواص زعفران :


*. مصرف زعفران در پیشگیری از بروز افسردگی موثر است. بر اساس تحقیقات امروزی نیز نتیجه گرفته شده است که زعفران دارای خواص ضد افسردگی است و این در حالی است که بر اساس تب سنتی به زعفران خواص فرح بخشی و خنده آوری نیز نسبت داده اند.


گرداوری : اختصاصی پرتال آکا ایران


گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام