آشپزی - دلمه حلقه ای یا قالبیhttp://cdn.akairan.com/akairan/user/10/2015542153630a.jpgمواد لازم دلمه حلقه ای یا قالبی :


برنج

۲ پیمانه

100 گرم / 360 کالری

گوشت

۲۰۰ گرم

100 گرم / 240 کالری

سبزی خرد شده ( ترخون ، ریحان ، جعفری ، گشنیز ، پیازجه ، شوید )

۲ پیمانه

نامشخص

ونوشک تازه

۲ الی ۳ قاشق

نامشخص

پیاز سرخ شده

۲ قاشق غذا خوری

100 گرم / 164 کالری

خلال پوست پرتقال

۲ قاشق غذا خوری

100 گرم / 0 کالری

زرشک قرمز

۳ قاشق غذا خوری

100 گرم / 50 کالری

سرکه

دو سوم لیوان

100 گرم / 22 کالری

شکر

نصف لیوان

100 گرم / 400 کالری

فلفل سیاه و قرمز

به میزان دلخواه

100 گرم / 0 کالری

روغن زیتون

۲ الی ۳ قاشق

100 گرم / 900 کالری

آب

نیم لیوان

100 گرم / 0 کالرینکته :( در صورت دسترسی به ونوشک در غیر این صورت ونوشک را حذف کنید)طرز تهیه دلمه حلقه ای یا قالبی :


اگر دوست ندارید برنج داخل دلمه نرم شود از برنج دانه بلند خارجی استفاده کنید برنج را با آب و زردچوبه و نمک و کمی روغن زیتون به صورت کته درست کنید .گوشت را با نمک ، زردچوبه ، فلفل و کمی روغن و پیاز رنده شده ابتدا کمی تفت داده و بعد با یک لیوان آب بپزید و صبر کنید تا تمام آبش تبخیر شود .


*. خلال پوست پرتقال را با آب یک دور بجوشانید تاتلخی آن گرفته شود و توسط صافی از آب جدا کنید .سسی ازشکر و سرکه و آب را تهیه کرده و بچشید و در مقدارش با توجه به ذائقه تان میزان شکر و سرکه را تغییر دهید و جند قاشق از آن را برای روی دلمه کنار بگذاریدو بقیه را با مواد خوب مخلوط کنید.در صورت تمایل از سس های مورد علاقه خودتان استفاده کنید .


*. مواد را روی برگها در قالب بریزید و با پشت قاشق مواد را یکنواخت و فشرده کنید و سپس بادنباله برگ مو که از اطراف قالب آویزان است روی مواد را بپوشانید . و چند قاشق از سس سرکه وشکر را برای جلوگیری از خشک و برشته شدن برگهاروی آن بریزید.توسط فویل روی قالب را بپوشانید تا زمانی که در فر میگذارید دم بکشد .


*. قالب را به مدت یک ساعت در فر با درجه متوسط بگذارید تا دلمه دم بیفتدفر را خاموش وفویل را از قالب جدا کنید و یک دیس روی قالب وارونه کنید و دلمه که شبیه به یک حلقه شده ( دلمه حلقه ای ) را برگردانید وبا سلیقه خودتان آنرا تزئین کنید. اگر از برنج ایرانی استفاده کنید و یا میزان سس را بیشتر کنید مایه دلمه نرم ترو چسبنده تر میشودکه بعضی این نوع را بیشتر می پسندند.


خواص برنج :


*. مسلم شده است که در جریان گرفتن پوست و سفید کردن دانۀ برنج مقدار قابل ملا حظه ای از ویتامینها و خواص آنتی نوری تیک یعنی (ضد التهاب عصبی) شلتوک از دست می رود، زیرا این مواد در پوست و در غشای قهو ه ای برنج وجود دارد.[برکیل ولز]. به علاوه طبق بررسی ها روشن شده است که مقدار ویتامیههای موجود در دانۀ سفید شده نیز در طول مدت زمان انبارداری برنج بخصوص اگر مدت درازی باشد کم می شود.


اختصاصی آکابانوگردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام