کتلت شامی ، با دستور قدیمی‌ و مامان بزرگی‌ - آکابانو<a style='color:#000' title='انواع کتلت' href='http://www.akairan.com/ashpazi/kotlet1/'>کتلت</a> - <a style='color:#000' title='انواع شامی' href='http://www.akairan.com/ashpazi/kotlet1/'>شامی</a>, با دستور قدیمی‌ و مامان بزرگی‌ <a style='color:#000' title='انواع کتلت' href='http://www.akairan.com/ashpazi/kotlet1/'>کتلت</a>,<a style='color:#000' title='انواع شامی' href='http://www.akairan.com/ashpazi/kotlet1/'>شامی</a>مواد لازم کتلت شامی ، با دستور قدیمی‌ و مامان بزرگی :گوشت چرخ کرده ی گوساله کم چربی‌

چهار صد گرم

100 گرم / 225 کالری

سیب زمینی‌ متوسط پوست کنده

پنج عدد

100 گرم / 75 کالری

پیاز درشت

یک عدد

100 گرم / 5 کالری

زرده تخم مرغ

دو عدد

100 گرم / 339 کالری

سبزی معطر کوکو ساطوری

دو قاشق غذا خوری

100 گرم / 253 کالری

آرد نخودچی

دو قاشق غذا خوری

100 گرم / 60 کالری

سماقِ کوبیده شده

یک قاشق غذاخوری

100 گرم / 0 کالری

نمک، فلفل و زرد چوبه

به دلخواه

100 گرم / 0 کالری
طرز تهیه کتلت شامی ، با دستور قدیمی‌ و مامان بزرگی :


*. سیب زمینی‌‌ها را پوست بگیرید و رنده کنید. اگر خیلی‌ سیب زمینی‌‌های آبداری بودند، آب آنرا با چلاندن جدا کنید و دور بریزید. همچنین پیاز را رنده کنید. بعد از آن تمامی‌ مواد را در یک کاسه مخلوط کنید و بخوبی ورز بدین. از اینطریق مایه ی لطیفی بدست میاد که به پوست دست نمی‌چسبه و کار کردن با آن خیلی‌ راحته. نحوه‌ای که من بکار بردم این بود که این مایه را با استفاده از دستگاه غذا ساز و با تیغه ی چاقوییِ آن، درست کردم.


*. عنی‌ اول سیب زمینی‌ ها، بعد پیاز را با استفاده از این دستگاه رنده کردم و بعد سایر مواد را به آن اضافه کردم حدود دو دقیقه دستگاه را روشن کردم و مایه خوبی‌ بدست آوردم.شامی‌ها را با دست فرم بدین، برای اینکه مغز پخت بشوند و همچنین وسط آنها متورم نشه، سوراخی در وسط آنها ایجاد کنید و در روغن مایع که بخوبی داغ شده، سرخ کنید. بیشتر از دو سوم سطح ماهیتابه را پر نکنید و کتلت‌ها را بیشتر از یکبار، برنگردانید.


*. ضمناً اون روغن مایع را که می‌گفتم خواصِ روغن زیتون را دارد و در اروپا به "زیتون شمال" معروف است را من در ایران پیدا کردم. اسمش Canola oil بود و کمی‌ گرون‌تر از روغن گّل آفتابگردان بود، اما ارزش دارد.خواص پیاز :


*. پیاز خام فعالیت معده را زیاد می کند و در نتیجه ترشح اسید کلریدریک را تشدید می کند . بنبراین کسانیکه ناراحتی معده دارند ممکن است سوزش و درد در معده خود حس کنند . اینگونه اشخص باید پیاز پخته مصرف کنند که ترشحات دستگاه هاضمه را منظم کرده اشتها رازیاد و دل درد و نفخ معده را درمان می کند .


اختصاصی آکابانو

گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام