انتخاب روغن مناسب - آکابانو
وقتی در یک فروشگاه مقابل قفسه روغن ها قرار می گیرید چطور و البته با کدام ملاک ومعیار یکی از آنها را انتخاب می کنید؟ آیا روغنی که برای طبخ غذا گزینش می کنید با آن روغنی که روی سالاد می دهید متفاوت است؟ آیا برای افراد چاق خانه روغن جداگانه ای استفاده می کنید؟ آیا روغنی که برای سرخ کردن انتخاب می کنید متفاوت از روغنی است که برای غذاهای غیر سرخ کردنی استفاده می کنید؟ شک نکنید که تعداد کمی از آدم ها به این سوالات پاسخ مثبت می دهند و شاید قریب به اتفاق دیگر آنها همچنان از تفاوت های انواع روغن ها بی خبر باشند. در این مطلب که می توانید از آن به عنوان یک ویکی پدیای روغن تعبیر کنید همه سوالات ما در باره خرید، انتخاب و البته انواع روغن ها و کاربرد آنها پاسخ داده می شوید. بنابراین اگر آشپزی خانه به عهده شما خانم یا آقای محترم است این مطلب را از دست ندهید.

یادتان باشد که روغن ها در واقع یک نوع غذا هستند پس باید در نگهداری آنها دقت ویژه ای داشته باشید. فراموش نکنید وقتی که روغن را روی آتش حرارت می دهید مواد مغذی آنها به مرور تجزیه می شوند و در نهایت از بین می روند. با این وصف اگر روغن ها گرم هم شوند ممکن است در مقیاس کمتری چنین اتفاقی برای آنها بیفتد بنابراین بهتر است به جای اینکه روغن را در قفسه یا کابینت نگهداری کنید به خصوص در فصل گرما آنها را در یخچال قرار بدهید. یادتان باشد که پیشتر ذکر شد برای خرید روغن هم باید از سرد بودن آن مطمئن شوید بنابراین این موضوع را کاملا جدی بگیرید.

ویکی پدیای روغن و چربی های خوشمزه! - آکا

روغن کانولا

روغن کانولا در سال 1970 میلادی توسط دانشمندی که روی مسائل زراعتی تحقیق می کرد کشف شد. او در واقع تخم شلغم روغنی با برخی انواع دیگر چربی ها ترکیب کرد تا در نهایت روغن کانولا به دست آمد.

بهترین استفاده: از این روغن می توانید برای تفت دادن، گریل کردن، سرخ کردن داخل ماهی تابه و پختن استفاده کنید.

روغن زیتون

همانطور که از اسمش پیداست این روغن از زیتون به دست می آید. روغن زیتون منبع غنی از آنتی اکسیدان است که دقیقا به همین دلیل می تواند برای هر آدمی مفید باشد به خصوص آن دسته از افراد که برنامه های غذایی مدیترانه ای را ترجیح می دهند

بهترین استفاده: برای مالیدن روی نان، سس سالاد و اضافه کردن به انواع پاستا قابل استفاده است.

روغن گردو

این روغن از جمله روغن هایی بوده که در چند سال گذشته با بیشترین اقبال در دنیا مواجه شده است. روغن گردو در ویتامین ب1، ب2 و ب3 غنی است و البته یکی از منابع قابل توجه آنتی اکسیدان است.

بهترین استفاده: از این روغن می توانید برای مزه دار کردن خوراکی ها استفاده کنید. همچنین می توانید آن را روی پاستا و سالاد هم اسپری کنید.

روغن آووکادو

روغن آووکادو یکی از منابع امگا3 است. آهن ، فولیک اسید و ویتامین های ای ، آ ، دی و ب6 را هم می توانید در این روغن پیدا کنید.این روغن همچنین کلسترول خوب خون را بالا می برد و البته مانع از بالا رفتن کلسترول بد خون می شود.

بهترین استفاده:
برای سرخ کردن مواد غذایی که باید در حین سرخ شدن مرتب هم زده شوند بسیار مناسب است.

روغن نارگیل

این روغن از گوشت نارگیل به دست می آید. روغن نارگیل هم کلسترول خوب خون را بالا می برد و البته تحقیقات نشان داده که این روغن می تواند باعث کاهش وزن شود.

بهترین استفاده: این روغن را می توانید روی پاپ کورن اسپری کنید. همچنین روغن نارگیل می تواند برای تفت داده های سبک کاربرد داشته باشد.

روغن آفتابگردان

این روغن از تخم آفتابگردان به دست می آید و البته یکی از منابع قابل توجه ویتامین E است ، ویتامینی که مشکلات تنفسی را به حداقل می رساند و گردش خون را تنظیم می کند

بهترین استفاده: برای پخت های سبک و تفت دادن های کوتاه. از این روغن می توان در سس سالاد هم استفاده کرد.

برای انتخاب یک روغن مناسب باید صرفا به یک نکته خاص توجه کنید.

لطفا کمتر سراغ روغن های باز بروید. بیشتر روغن های بسته بندی شده، فشرده و البته سرد را انتخاب کنید. به همین سادگی!

با اسپری کردن روغن های خوراکی خوردن کالری را به حداقل برسانید. هر قاشق چایخوری روغن تقریبا 120 کالری دارد که در مقایسه با یک اسپری روغن با کالری ناچیزش بسیار زیاد خواهد بود. سعی کنید به طور دائم روغن های مصرفی خود را داخل ظرف های اسپری بریزید. به این ترتیب هم در جیبتان صرفه جویی می کنید و هم برای سلامتی تان قدم بزرگی برداشته اید.
منبع: برترین ها

گردآوری آشپزی اکاایران

گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام