مضرات سرخ کردن - آکابانو

«اگرموادغذایی به طریقه صحیح و کامل سرخ شوند، روغن زیادی به خودشان جذب نمی‌کنند.» این جمله را تا به‌حال شنیده‌بودید؟ یک کارشناس تغذیه این جمله را گفته‌است.
 این، خلاف همه چیزهایی است که تا حالا، بارها و بارها، درباره زیان‌ها و خطرهای سرخ کردن مواد غذایی، از زبان کارشناسان تغذیه سراسر دنیا شنیده‌اید. اگر عاشق غذاهای سرخ‌کرده، سیب‌زمینی، پیاز و قارچ هستید، حتما از شنیدن این جمله کلی ذوق کرده‌اید. حالا از خودتان می‌پرسید، این «طریقه صحیح و کامل» چی هست؟ زیاد خرج ندارد، اما شاید به کمی وقت و حوصله شما نیاز دارد.


گریل

نمی‌خواهیم کاسه و کوزه همه متخصصان تغذیه را به هم بریزیم. ما هم قبول داریم که سالم‌ترین روش پخت غذا، آب‌پز کردن است، اما چه می‌شود کرد؟ گاهی هم آدم ناچار است غذای سرخ‌کرده درست کند. مهمان داریم، هوس کرده‌ایم یا گاهی شاید چون غیر از این بلد نیستیم. اولین نکته اساسی این است که باید از روغن مخصوص سرخ کردنی استفاده کرد.
اما اگر قصد دارید روغنی را که یک بار در آن چیزی سرخ کرده‌اید، دوباره استفاده کنید، باید روغنی را انتخاب کنید که نقطه دود بالایی دارد، یعنی روغنی که قبل از این‌که سطح آن تولید دود کند، بتوان تا درجه بالایی آن را حرارت داد. وقتی روغن به نقطه دود می‌رسد، ترکیب آن شروع به تغییر می‌کند و کف‌هایی حاوی «آکریلامید» روی آن تشکیل می‌شود و چشم را می‌سوزاند.
این که نقطه دود هر روغن چه‌قدر است، روی برچسب‌ روغن‌ها نوشته‌شده و اگر می‌خواهید، می‌توانید به جدول این صفحه نگاهی بیندازید.

لايک انتشار در تلگرام