اردور سیب زمینی و پنیر طعم دار - آشپزی آکابانو

آشپزی - انواع اردور - اردور سیب زمینی و پنیر طعم دار

مواد لازم برای آشپزی آکا

موادی که در این اردور به کار میرود از خواص غذایی بالایی سرشار است.
برای 4 نفر :

 
سیب زمینی                    3 عدد در اندازه درشت

بلوچیز                          100 گرم رنده شده

پنیر پیتزا                        150 گرم رنده شده

فلفل سیاه ، نمک                         به مقدار لازم

ادویه                                   به مقدار لازم

روغن برای سرخ کردن                  به مقدار لازم

 

اردور <a style='color:#000' title='سیب زمینی' href='http://www.akairan.com/health/vegetable-health/2751.html'>سیب زمینی</a>,اردور

 

طرز تهیه :

 سیب زمینی ها را پوست بگیرید و برش های ورقه ای نازک بزنید . مقداری روغن در تابه بریزید و صبر کنید روغن داغ شود . سیب زمینی ها را داخل روغن سرخ کنید و بعد روی دستمال کاغذی آشپزخانه بچینید تا روغن اضافی آنها چیده شود .

یک دیس لبه دار که قابلیت قرار گرفتن داخل فر یا مایکروفر را داشته باشد آماده کنید . یک ردیف سیب زمینی سرخ کرده را کف آن بچینید و یک لایه بلوچیز رنده شده روی آن بپاشید.  مقداری نمک و ادویه مورد نظر روی بلوچیز بپاشید و یک لایه پنیر پیتزای رنده شده روی آن بریزید. تمام سیب زمینی ها را به همین ترتیب لایه به لایه با پنیر داخل دیس بچینید و روی لایه آخر را فقط با پنیر پیتزای رنده شده بپوشانید .

 دیس را داخل فر داغ با دمای 200 درجه سانتیگراد به مدت 5 دقیقه قرار دهید تا روی سیب زمینی ها کاملا برشته شود و یا دیس را روی پایه فلزی شماره 2 مایکروفر بگذارید و با استفاده از پخت ترکیبی + گریل با قدرت 450 به مدت 3 دقیقه گریل کنید . و بعد همراه با سس کچاپ تند یا معمولی به صورت گرم سرو کنید . این خوراک یک پیش غذای بسیار لذیذ محسوب میشود .

نکته : 
  درباره بلوچیز یا پنیر گورگونزولا میتوانید این پنیر را از تمام فروشگاه های معتبر مواد غذایی تهیه کنید . این پنیر یک نوع پنیر طعم دار است که به صورتهای مختلفی در غذاها استفاده میشود . به دلیل پائین بودن زمان ذوب این پنیر توصیه کردم که لایه آخر را فقط با پنیر پیتزا بپوشانید تا بلوچیز در اثر حرارت مستقیم نسوزد . میتوانید مقدار هر دو نوع پنیر مورد استفاده را بسته به ذائقه خود کمتر یا بیشتر در نظر بگیرید .

  برای این خوراک میتوانید از طیف گسترده ای از طعم دهنده ها به عنوان ادویه استفاده کنید . به طور مثال میتوانید لابه لای مواد همراه با نمک و فلفل از مقداری زنجبیل رنده شده ، فلفل قرمز، پودر آویشن ، مخلوط پودر سیر و نمک و یا هر طعم دهنده دیگری که مایل بودید استفاده کنید .

 دقت کنید که حلقه های سیب زمینی ضخامتی یکسان داشته باشند تا ظاهر خوراک زیبا تر باشد . پایه های فلزی مایکروفر : معمولا جزو وسایل جانبی مایکروفر ها دو عدد پایه فلزی وجود دارد. یکی از آنها ارتفاع کمتری دارد که پایه شماره 1 نام دارد و دیگری که ارتفاع بلند تری دارد پایه شماره 2 نامیده میشود که از این هردو برای گریل کردن خوراک استفاده میشود . موارد استفاده از این دو پایه بستگی به نوع خوراک دارد . برای خوراک هایی که حجم بزرگتر و بافت ضخیم تری دارند مانند مرغ و گوشت و انواع گراتن ها از پایه شماره 1 که کوتاه تر است استفاده میشود و برای خوراک هایی با بافت لطیف تر از پایه شماره 2 که ارتفاع بلند تری دارد استفاده میشود که به المنت گریل نزدیک تر باشد و خوراک هنگام گریل شدن خشک نشود .

دلیل توصیه به استفاده از پخت ترکیبی + گریل نیز لطافت این خوراک است . اگر از امکان گریل به تنهایی استفاده کنید امکان خشک شدن این خوراک وجود دارد
منبع:همشهری آنلاین
ویرایش و تلخیص:آکابانو

گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام

ويديوهاي مرتبط