خوراک عدس قرمز غذای مناسب دیابت نوع دو - آشپزی آکابانو

آشپزی - انواع غذای رژیمی - خوراک عدس قرمز غذای مناسب دیابت نوع دو

عدس ها را در یک قابلمه می ریزیم و تره فرنگی، پودر تخم گشنیز، گشنیز، نعنا، سرکه و آب مرغ را به آن می افزاییم و روی حرارت می گذاریم. بعد از این که جوش آمد، ...

خوراک عدس,پوره عدس,عدس

 

مواد لازم برای آشپزی آکا

برای 6 نفر:

2 لیوان  عدس قرمز
3عدد(خیلی نازک حلقه شود)  تره فرنگی
2 قاشق مرباخوری  پودر تخم گشنیز
یک قاشق سوپ خوری گشنیز تازه ( خرد شده)
دوقاشق سوپ خوری نعنای تازه ( خرد شده )
یک قاشق سوپ خوری سرکه
یک لیتر آب مرغ بدون چربی
4 عدد  تخم مرغ
به اندازه لازم فلفل و نمک
کمی برای تزیین جعفری

طرز تهیه :

عدس ها را در یک قابلمه می ریزیم و تره فرنگی، پودر تخم گشنیز، گشنیز، نعنا، سرکه و آب مرغ را به آن می افزاییم و روی حرارت می گذاریم. بعد از این که جوش آمد، باید به مدت 30- 40 دقیقه روی حرارت ملایم بجوشد تا عدس ها بپزد و آب آن کشیده شود.

 فر را روی حرارت 180 درجه ی سانتیگراد گرم می کنیم . پس از آن به مواد آماده شده، نمک و فلفل می افزاییم و به طور کامل مخلوط می  کنیم.
 وسط مواد را با دست خالی کرده و یک تخم مرغ در آن قسمت می شکنیم. روی ظرف فویل آلومینیوم کشیده و به مدت 15- 20 دقیقه در فر 180 درجه ی سانتیگراد می گذاریم تا وقتی که تخم مرغ ببندد. آن گاه روی این غذا را با جعفری خرد شده تزیین می کنیم.

نکات تغذیه ای :

عدس منبع خوبی از آهن، پروتئین، فیبر، کربوهیدرات های پیچیده و اسید فولیک است. همچنین کم چربی، کم کالری، بدون کلسترول و به همان نسبت ارزان قیمت می باشد.

یک لیوان عدس پخته ، 90 درصد مقدار مورد نیاز اسید فولیک را در روز را تأمین می کند و بیشتر از هر غذای غنی نشده دیگری، اسید فولیک را برای بدن فراهم می کند.

عدس دارای فیبرهای محلول است که این فیبرها مانند یک جاروی زبر، دستگاه گوارش را تمیز می کنند. این نوع فیبر گلوکز( قند) و کلسترول سرم را کاهش می دهد. همچنین نیاز به انسولین را در افراد دیابتی کم می کند.
منبع : تبیان
ویرایش و تلخیص:آکابانو

گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام