سالاد بروکلی - آکابانو


http://cdn.akairan.com/akairan/user/10/2014426592910a.jpgمواد لازم سالاد بروکلی :کلم بروکلی

2 فنجان

100 گرم / 100 کالری

تخم مرغ آب پز

2 عدد

100 گرم / 147 کالری

گوجه فرنگی

3 عدد

100 گرم / 15 کالری

لوبیای قرمز

2 فنجان

100 گرم / 340 کالری

جوانه ماش

2 فنجان

100 گرم / 200 کالری

پنیر پیتزا

1 فنجان رنده شده

100 گرم / 330 کالری

روغن زیتون

به مقدار کافی

100 گرم / 900 کالری

آب نارنج

به مقدار کافی

یک قاشق / 4 کالری

نمک و فلفل

به مقدار لازم

100 گرم / 0 کالریطرز تهیه سالاد بروکلی :


*. کلم بروکلی را بخارپز و خرد کرده و در ظرفی بریزید. تخم مرغ را آب پز کرده و خرد کنید.

*. گوجه فرنگی شیرین و رسیده را خرد کرده و به ظرف سالاد اضافه کنید.

*. لوبیا قرمز را که قبلاً پخته اید، به مواد اضافه کنید. جوانه ماش را نیز بیفزایید.

*. در مرحله آخر پنیر پیتزا را رنده کرده و به سالاد اضافه کنید.

*. کمی روغن زیتون و آب نارنج را با نمک و فلفل در ظرفی جداگانه خوب هم بزنید.

*. روی سالاد بریزید.الاد را در یخچال به مدت 15 دقیقه بگذارید، سپس میل کنید.


نکات تغذیه ای :


*. کلم بروکلی یکی از سبزیجات بسیار با ارزش است که سرشار از مواد مغذی می باشد و فواید بی شماری در ارتقاء سلامتی انسان دارد.مواد مغذی و سایر موادی را که در بروکلی وجود دارند و اثرات زیادی در پیشگیری از بیماری ها دارند، به ترتیب زیر برای شما بیان می کنیم:بروکلی دارای ماده ای بنام سولفورافان (sulforaphane) است که تعداد ،اندازه و تکثیر تومورهای سرطانی را به نحو چشمگیری کاهش می دهد. در نتیجه از ابتلا به سرطان به خصوص سرطان های سینه، معده، روده بزرگ، رکتوم و ریه ها در انسان پیشگیری می کند.


*. بروکلی دارای مقادیر زیادی فیبر، کاروتنوئید، ویتامینA، ویتامینC و ویتامینKمی باشد که باعث پیشگیری از سرطان معده و روده می شوند.بروکلی به دلیل دارا بودن مقادیر بالای ویتامینC، فیبر و بتاکاروتن( پیش ساز ویتامینA) یک آنتی اکسیدان قوی محسوب می شود که از اثرات مخرب رادیکال های آزاد در بدن پیشگیری می کند. در نتیجه از بروز بیماری هایی مثل انواع سرطان، آلزایمر(فراموشی دوران پیری)، بیماریهای قلبی، آرتریت( التهاب مفاصل) پیشگیری کرده و فرآیند پیری را به تاخیر می اندازد.


*. فیبر غذایی بالای موجود در بروکلی برای افراد دیابتی بسیار مفید است و افراد دیابتی برای کنترل بیماری خود بایستی این سبزی با ارزش را در وعده های غذایی خود قرار دهند.کلسیم موجود دربروکلی، به همان میزان کلسیم موجود در شیر است، در نتیجه مصرف آن برای افرادی که دچار پوکی استخوان یا کمبود کلسیم هستند، بسیار مفید است. ولی چون شیر علاوه بر کلسیم، دارای ویتامینD نیز می باشد که به جذب کلسیم در بدن کمک می کند، به عنوان منبع بهتری برای رفع پوکی استخوان مطرح می شود.خواص کلم بروکلی :

*. بتاکاروتن و ویتامین C از جمله آنتی اکسیدان های مهمی هستند که در کاهش احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری ها مانند آب مروارید، بیماری های قلبی و سرطان های متعدد نقش بسزایی را ایفا می کنند.فیبر موجود در بروکلی نیاز بدن به هر دو نوع فیبر محلول و غیرمحلول را تامین می کند.بروکلی در مورد افرادی که به خوردن مواد لبنی چون شیر حساس هستند، منبع خوبی برای تامین کلسیم است.بروکلی با داشتن مقدار قابل توجهی ویتامین C ، به جذب آهن در بدن کمک شایانی می کند و از سرماخوردگی پیشگیری می کند.


اختصاصی آکابانوگردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام