طرز تهیه سوسیس کالباس خانگی - آکابانو

طرز تهیه سوسیس کالباس, سوسیس کالباس خانگی, تهیه سوسیس کالباس خانگی

طرز تهیه سوسیس کالباس در منزل را به سه روش برای شما آموزش داده ایم .
(دستور شماره 1)
مواد لازم :

گوشت مرغ یا قرمز بدون استخوان 1 کیلو
سیر3 حبه
زرده ی تخم مرغ3 عدد
آرد3 قاشق غذا خوری
فلفل سیاه5/0 قاشق مربا خوری
نمک1 قاشق مربا خوری
دارچینیک سوم قاشق مربا خوری
زنجبیلیک پنجم قاشق مربا خوری
هل5/0 قاشق مربا خوری
میخکاندازه ی یک عدس
جوز هندیاندازه ی 2 عدس
روغن مایع 2 قاشق غذا خوری

( به جای میخک و جوز هندی می توان از 5/0 قاشق مربا خوری آویشن استفاده شود . )
طرز تهیه :
گوشت مرغ را همراه سیر ، 3 بار چرخ می کنیم . آرد را در یک بشقاب الک کرده و تمام ادویه ها را به آن اضافه کرده و آن را خوب مخلوط کرده و دوباره الک کرده و به مرغ اضافه می کنیم ، تخم مرغ را هم اضافه کرده و با دست خوب ورز می دهیم . روغن مایع را اضافه کرده و آنقدر ماساژ می دهیم تا مانند خمیر در آید . فویل آلومینیم به عرض 60 سانت و طول یک متر را روی کابینت پهن کرده و مواد کالباس را روی آن گذاشته و خوب می پیچیم و دو سر فویل را مانند شکلات خوب می پیچیم و به مدت 45 دقیقه آن را بخار پز کرده ( با در دستگاه بخار پز کرده قرار می دهیم ) بعد از این آن را در داخل یخچال می گذاریم تا خوب سرد شود و بعد آن را به اندازه ی دلخواه برش می زنیم . « لازم به ذکر است که میزان ادویه ها حتما باید به اندازه ی گفته شده باشد . »
(دستور شماره 2)

مواد لازم :

شیر خشک ( قنادی)1 پیمانه
آرد سفید نصف پیمانه
یخ حدودا 2 پیمانه
سینه مرغ خام بزرگ1 عدد
نمک،فلفل،پودر خردل،زنجفیلکمی
قارچ برش داده شده و پستهبه میزان دلخواه
سیربه میزان دلخواه


طرز تهیه :
سینه مرغ را با میکسر خوب له میکنیم. آرد و پودر شیر را اضافه میکنیم خوب با دست ورز میدیم تا یکنواخت بشه. ادویه های مورد نظر رو اضافه میکنیم و خوب ورز میدیم. یخ خرد شده را اضافه کرده و مخلوط میکنیم . نیازی نیست که یخ ذوب شود. قارچ خام برش داده شده و مغز پسته رو اضافه کرده مخلوط میکنیم. . خمیر آماده شده را درون کیسه پارچه ای که دوختیم میریزیم. کیسه مورد نظر باریک و بلند است و قطر و طول کالباس را تعیین میکند. بهتره که قطر کیسه حدود 5 سانت باشه. دو انتهای کیسه را محکم میکنیم به طوری که خمیر کاملا درون کیسه متراکم و فشرده باشد. . کیسه حاوی خمیر کالباس رو یه مدت 10 دقیقه درون آب در حال جوش قرار میدیم. و سپس از روی حرارت بر میداریم و صبر میکنیم خنک شود سپس کیسه را به مدات 1 شب در فریزر قرار میدیم و بعد 1 شب هم در یخچال قرار میدیم . کالباس آماده برای برش زدن است
(دستور شماره 3)
این گوشت به صورت چرخ شده استفاده می شه و خوب مثل نوع کارخانه یی اون از احشاء حیوانات، گوشت حیوانات پیر یا بعضا بیمار، زایده های گوشتی، پیه و غیره درش استفاده نمی شه. ضمن این که مواد نگهدارنده هم نداره بنابراین سرطان زا هم نیست. تمیز و خانگی هست و حداقلش اینه که می دونیم در اون گوشت خالص به کار رفته.
این غذا بسیاز کامل و غنی هست و من فکر نمی کنم هیچ پدر و مادری، کوچولو ها رو از لذت خوردن چنین غذای سالم و پر انرژی یی محروم کنه.
یک توضیح کوچولوی دیگه هم بدم، دستگاه خاصی مورد نیاز هست که این طور هم که شنیدم هم حجم بزرگی داره و هم گران قیمت هست. من توی این دستور از ماشین تهیه ی کالباس استفاده نمی کنم چون دلم می خواد همتون همتون به راحتی اون رو درست کنند. پس کیفیت کالباس خانگی ما به لحاظ بصری شاید به پای فرم کارخانه یی اون نرسه.
مواد لازم:

فیله ی مرغ یا گوشت گوساله ی مخلوط با گوشت گوسفند1 کیلو
سیر5 حبه
آرد3 قاشق غذاخوری
زرده ی تخم مرغ3 عدد
یخ6 تکه
جعفری خرد شده1 قاشق غذاخوری
تخم کرفس2/1 قاشق چای خوری
شیر خشک1 فنجان
فلفل سیاهنصف قاشق مربا خوری
نمکبه مقدار لازم
دارچین3/1 قاشق مربا خوری
زنجبیل5/1 قاشق مربا خوری
هلنصف قاشق مربا خوری
میخکنوک قاشق مرباخوری
جوز هندیقدر بیشتر از میخک
آویشن4/1 قاشق مرباخوری
اسانس دود مایعنصف قاشق غذاخوری
روغن مایع2 قاشق غذا خوری
کیسه یخ در اندازه ی متوسطبرای تقریبا 30 دانه ی یخ
دانه خردل، تخم گشنیز، رازیانه، و زعفرانبه مقدار لازم
پسته ی تازهبه مقدار لازم
قارچبه میزان دلخواه

(به جای سیر می تونین از پودر سیر به همراه پودر پیاز هم استفاده کنید).
آرد: پایه ی مصرف 3 قاشق غذاخوری هست اما اگر خمیر کالباس بیش از حد شل بود می تونیم تا 6 قاشق هم اون رو افزایش بدیم.
شیر خشک، که طبق دستور بهتره از شیر خشک نیدو محصول کارخانه ی نستله باشه.
جوز هندی : قدری بیشتر از میزان گفته شده برای میخک (البته من خودم جوز رو خیلی زیاد استفاده می کنم چون طعمش رو در کالباس خیلی دوست دارم).
اسانس دود مایع: نصف قاشق غذاخوری که اگر هم نبود اشکالی نداره و این تنها به طعم بهترش کمک می کنه.
پسته ی تازه که با مقاطع دایره یی برشش می دیم و یا اگر پسته ی تازه در دسترس نبود از خلال پسته که حدود 5 دقیقه در آب قرار داده شده استفاده می کنیم: مقداری که دوست دارید.
طرز تهیه:
گوشت ها رو همراه سیر و جعفری خرد شده، 3 بار چرخ می کنیم . آرد رو با تمام ادویه های خشک مون 2 بار الک می کنیم و به مرغ یا گوشت اضافه می کنیم، مزه ی مواد رو می چشیم و در صورت تمایل ادویه هایی رو که دوست داریم مجدد اضافه می کنیم. بعد تخم مرغ رو به مواد اضافه می کنیم و همه ی مواد رو در غذاساز می ریزیم و 5 دقیقه اجازه می دیم تا مخلوط بشن. در طول مدت روشن بودن غذا ساز به تدریج تکه های یخ مون رو با فاصله اضافه می کنیم. سپس روغن مایع رو اضافه می کنیم و بعد از این مرحله، موادمون رو از غذاساز بیرون میاریم. در صورت شل بودن خمیر مقداری آرد اضافه می کنیم و با دست کمی ورز می دیم تا کل مواد به صورت خمیری نه زیاد سفت و نه زیاد شل در بیاد. در مرحله ی آخر پسته و قارچ خرد شده رو هم اضافه می کنیم. سپس همه ی مواد رو روی فویل آلومینیومی می ریزیم و دو سر فویل رو مثل شوکولات خوب می پیچیم و می بندیم. سپس به مدت 45 دقیقه موادمون رو بخار پز می کنیم. بعد از این مدت بلافاصله دور مواد مون رو در حالیکه هنوز از داخل فویل بیرون نیاوردیم، کیسه ی یخ می پیچیم و بعد از خنک شدن در داخل یخچال می گذاریم تا خوب سرد بشه. بعد از سرد شدن به اندازه های دلخواه با چاقوی لیزری برش می دهیم.

منبع : khanoomgol.com

لايک انتشار در تلگرام