چگونه غذای گیاهی سالم بپزید - آکابانو

در این پست از سایت آکابانو به شما طریقه ی درست کردن غذای گیاهی را آموزش میدهیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

غذا گیاهی,غذا گیاهی <a style='color:#000' title='بادمجان' href='http://www.akairan.com/health/vegetable-health/201401297832.html'>بادمجان</a>,غذا گیاهی ساده

آموزش پخت غذای گیاهی

*. آیا شما می دانید که چگونه برای خود یا مهمانان گیاه خوارتان غذای گیاهی بپزید. گزینه های زیادی از قبیل بخار پز کردن گیاهان ، دودی کردن برنج یا سبزیجات دارید.کلید پخت غذا های گیاهی با غذا های گوشتی و یا غذا هایی که حاوی دیگر آثار حیوانی اند بسیار متفاوت اند، در درست کردن غذای گیاهی منبع پروتئین از حبوبات و سبزیجات متنوع و تازه تامین می شود.

*. در غذا های گیاهی تمرکز روی گوشت قرمز یا ماهی ندارند. بنابر این اولین چیزی که لازم خواهید داشت که یاد بگیرید چگونه از قبل به غذایتان نگاه کنید. امروزه برای گوشت جایگزین های مناسبی در فروشگاه ها و سوپر مارکت ها در دسترس هستند. اگر می خواهید پخت غذا را آغاز کنید در دستور العمل آن از جایگزین های گوشت قرمز به به جای خود آن استفاده کنید.

*. *. ماده ی چسبنده ای از گندم وجود دارد که جایگزین مناسبی برای مرغ است به طوری که در ساخت بو و مزه به خوبی شبیه مرغ است. به علاوه تفو بکی از بهترین شرکت های نام آشنا در فعالیت های پخت گوشت های کبابی و سرخ کردنی است. ( به جز این مواد نرم تفو چاشنی های مناسبی برای سالاد و دسر است.) که این مواد به وسیله سویا و مخلوتی از حبوبات درست می شوند. نوع غلیظ آن در پخت غذا مفید است برای این که پیش از مصرف با آتش ملایم سرخ شده اند.

*. دیگر منابع خوب پروتئین در غذای گیاهی شامل همه حبوبات مثل باقالا، لوبیا و سبزی است. برای درست کردن یک غذای گیاهی مثل خوراک لوبیا ، می توان سبزی های خورد شده و حبوباتی مثل باقالا و لوبیا به جای گوشت گاو افزود . باقالا ، لوبیا، عدس های رنگارنگ و لپه سالم و مقوی هستند و می توان آن ها را به سوپ ، تاس کباب و غذا های مرکب گوشتی افزود. همچنین می توانید باقالا و لوبیا و سبزی های خوردنی را به سالاد و برنج ها اضافه کنید.

*. خوب است اگر یک بار خوردن غذای گیاهی را به برنامه غذایی خود اضافه کنید. برای نحوه پخت آن ها می توانید به صورت آن لاین در اینترنت، داخل کتاب خانه ی شخصی، کتاب فروشی بیابید یا از کسانی که گیاه خوار اند بپرسید.

استفاده های گوناگون از حبوبات سالم و سبزیجات مغذی

*. طراحی غذا باید بر اساس ظرفی که در آن است باید باشد. برای تامین پروتئین باید مقدار زیادی حبوبات سالم را در نظر داشت مانند لوبیا و محصولاتی مانند تفو. ترکیب غذا با حبوبات باعث می شود غذایی با منبع پروتئین کامل سرو کنید.

*. سرانجام غذایتان با سبزیجات فشرده و طبیعی کامل می شود گیاهانی مثل: اسفناج و کلم پیچ، سیب زمینی شیرین ، شلغم و هویج وحشی ، گوجه فرنگی های تازه، فلفل، هویج شیرین، کلم بروکلی و اوکادو. این سبزیجات فقط برای تهیه غذا نیستند ، بلکه دارای آنتی اکسیدان های مفید و فیبر هستند که به شما برای یک تغذیه خوب کمک می کنند.

شناخت ادویه ها :

*. شما با خوردن غذا های گیاهی انواع گوناگون پخت غذا را تجربه خواهید کرد. تنوع گیاهان وسیع و نا محدود است. در ظرف ، جایگزین های گوشت قرمز به آسانی از دیگر مواد مزه و بو می گیرند بنابرای در ابتدا شاید نیاز دارید از ادویه های سر هم بندی در دستور غذای خود استفاده کنید: کاری، دار فلفل و ادویه های قومی، افزودن این ادویه ها به غذای گیاهی هنگام گرم کردن، غذا را خوش مزه می کند.

*. هر چیزی شبیه سوپ که این هم که این هم می تواند ذخائر چرب و شیرین گاهی بسازد. پوره ها و شیره نارگیل مزایای زیادی دارند. گوجه در غذا هایی مثل آبگوشت ، تاس کباب و غذا های مرکب گوشتی و سس همراه با ادویه مخلوط و استفاده می شود.

آشپزخانه گیاه خوران :

*. گیاه خوران رژیم غذایی را تحمل می کنند. باید بیشتر مراقب باشید که چگونه مواد را ذخیره کنید. یقینا مواد موجود در انبار شما باید دارای پروتئین، کلسیم و ویتامین D مناسب برخوردار باشد. اگر مواد آشپز خانه شما به شرح ذیل باشد پخت غذای گیاهی برای شما آسان خواهد شد :

آجیل و آجیل بو داده

لوبیا خشک یا کنسرو شده

سبزی های گوناگون

جوی خشک

2 تا 3 نوع متفاوت برنج، شامل دودی، وحشی

آب گوشت گیاهی

کشمش ها، کشمش های بی دانه و دیگر میوه های خشک کرده

سیب زمینی های شیرین

مغز بادام یا شیر برنج

چاشنی ماست

میوه های فصلی تازه و گیاهان تازه، اگر در دسترس نبود فیرز شده

تفو و دیگر چاشنی ها ی آماده

روغن زیتون

گیاهان خشک و ادویه

پخت غذای گیاهی برای مهمانان :

*. همه گیاه خواران طرفدار رژیم غذایی مخصوص به خود هستند. اگر آشپز مهمانتان هستید باید از آن ها بپرسید که چگونه گیاه خوارانی هستند و غذایتان را مطابق با نوع گیاه خواری آن ها بپزید.

*. گیاه خوارانی که گوشت قرمز مصرف نمی کنند اما به مصرف تخم مرغ و لبنیات و عسل تمایل دارند.

*. گیاه خورانی که لبنیات و عسل مصرف می کنند اما تخم مرغ نمی خورند.

*. گیاه خورانی که لبنیات مصرف می کنند اما عسل و تخم مرغ نمی خورند.

*. گیاه خورانی که نه از حیوانات و نه از فرآورده های آن ها شامل تخم مرغ ، لبنیات و عسل و بخش هایی مثل ژلاتین و دیگر فرآورده های فرعی حیوانات استفاده نمی کنند.

دستور یک غذای گیاهی :

*. این مواد دارای بهترین نمونه از خوراک های هندوستانی است که در آن ادویه ، برنج و سبزی ها به کار رفته و بو و مزه به دست آمده به واسطه استفاده از ادویه های هندی که بیشتر در سوپر مارکت ها موجود است درست شده است.

غذا گیاهی,غذا گیاهی <a style='color:#000' title='بادمجان' href='http://www.akairan.com/health/vegetable-health/201401297832.html'>بادمجان</a>,غذا گیاهی ساده

آموزش غذای گیاهی

مواد لازم غذای گیاهی :

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

برنج بسمتی

1 فنجان بزرگ

نامشخص

کنسرو نخود

1 عدد

100 گرم / 115 کالری

edamame فریزر شده

5/1 فنجان

نامشخص

فلفل ( قرمز، زرذ، سبز)

1 عدد

100 گرم / 25 کالری

اسفناج

10oz

100 گرم / 25 کالری

پیاز کوچک ریز خورد شده

1 عدد

100 گرم / ن36امشخص کالری

سیر

2 حبه

100 گرم / 120 کالری

سبزی خورد شده

2 فنجان

نامشخص

garam masala

2 قاشق چای خوری

نامشخص

کشمش بی دانه

4/3 فنجان

100 گرم / 275 کالری

نارگیل خشک

4/3 فنجان

100 گرم / 604 کالری

روغن زیتون

2 قاشق سوپ خوری

100 گرم / 900 کالری

*. سبزی خورد شده را با برنج مخلوط کرده و روی حرارت بالا گرم می کنیم. زمانی که کاملا مخلوط شد و به جوش رسید درب آن را می گذاریم تا برای 10 دقیقه آرام بجوشد. آن ها را از روی حرارت بر داشته و روی آن را می پوشانیم تا زمانی که لازم شد از آن استفاده کنیم.

*. یخ edamame را آب کرده و همراه با نخود در زیر آب می ریزیم.

*. روغن زیتون را داغ کرده سپس پیاز،سیر، فلفل و garam mesala را در روغن سرخ کرده، زمانی که پیاز نرم شد برنج را به آن در ماهی تابه اضافه می کنیم و هم می زنیم تا مخلوط شود و صبر می کنیم تا کاملا بجوشد.

*. Edamame نخود و کشمش مخلوط شده را اضافه می کنیم و حرارت می دهیم.

*. یک مشت اسفناج را اضافه کرده و آن را حرارت می دهیم تا زمانی که اسفناج ها کاملا پخته و پلاسیده شوند.

*. با پودر نارگیل آن را تزئین کرده و سرو می کنیم.

خواص نخود :

*. نخود به دلیل دارا بودن ویتامین B9 به ساخت گلبول های قرمز و سفید کمک می کند و در جلوگیری از کم خونی و حفظ سلامت پوست نقش دارد. ویتامین B9 علاوه بر اینکه در تقسیم سلولی و رشد خوب جنین نقش دارد بلکه باعث کاهش خطر ناهنجاری های سیستم عصبی مرکزی جنین می شود.

*. نخود با این ترکیب مفیدی که دارد امکان ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد و از ابتلا به برخی از سرطان ها مانند سرطان خون پیشگیری کرده و با تحریک اسیدهای گوارشی باعث بهبود اشتها می شود.

اختصاصی آکابانو

گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام

ويديوهاي مرتبط