باقلای بهاره - آکابانو

باقلای بهاره

باقلا را از پوست دوم جدا می کنیم و می شوییم. ظرف مناسبی را آب می کنیم، می گذاریم روی آتش تا آب جوش بیاید و باقلا را در آب جوشان می ریزیم...

باقلا,باقلای بهاره,باقالی

مواد لازم برای آشپزی آکا

برای آشپزی آکا


باقلای سبز ۳ کیلو
▪ پیاز ریز سفید ۵۰۰ گرم(یا پیازچه درشت یک کیلو)
▪ ژامبون یا کالباس ۲۵۰ گرم
▪ فلفل سبز و قرمز دلمه ای ۳ تا ۴ عدد
▪ روغن زیتون ۴ تا ۵ قاشق سوپخوری
▪ سرکه ۲ تا ۳ قاشق سوپخوری
▪ نمک و فلفل بقدر کافی
▪ جوش شیرین ۱ قاشق چایخوری
▪ به جای روغن زیتون و سرکه می توان از سس ماست استفاده کرد،که دستور آن در زیر آمده است.● طرز تهیه:
باقلا را از پوست دوم جدا می کنیم و می شوییم. ظرف مناسبی را آب می کنیم، می گذاریم روی آتش تا آب جوش بیاید و باقلا را در آب جوشان می ریزیم. یک قاشق چایخوری جوش شیرین و یک قاشق مرباخوری نمک هم به آن اضافه می کنیم و باقلا را با حرارت ملایم می پزیم، به طوری که له نشود. بعد در صافی می ریزیم تا آب آن گرفته شود. پیاز پوست کنده یا قسمت سفید پیازچه را می شوییم و می گذاریم با نصف لیوان آب و کمی نمک بپزد. ژامبون و فلفل را به صورت قطعات چهارگوش کوچک می بریم. تمام مواد را مخلوط کرده، به هم می زنیم و در ظرف بلور قشنگی می ریزیم و روی آنها را صاف می کنیم. با این باقلا می توان یک لیوان سس ماست مصرف کرد.
برای تهیه سس ماست باید ۳ تا ۴ قاشق سوپخوری روغن زیتون را کم کم داخل یک لیوان ماست ریخته بعد کمی نمک و فلفل به آن اضافه نمود. سس تهیه شده را در ظرف مخصوص سس ریخته در موقع مصرف آن را با باقلا مخلوط می کنیم و یا روغن زیتون و سرکه و کمی نمک و فلفل را مخلوط کرده، سالاد را در ظرف مناسبی ریخته،سس را روی آن می ریزیم و موقع مصرف هم می زنیم.
منبع : ویستا

لايک انتشار در تلگرام