پارک ملی مارچیسن فالز، اوگاندا؛ داستان سفر - آکابانو

آکابانو: بنت و پر (Bente and Per) زوج جهانگرد اهل نروژ هستند که در شهر فردریکستاد زندگی می کنند. این زوج به کشورهای مختلفی در قاره های آسیا، اروپا، اقیانوسیه و آفریقا سفر کرده اند و داستان سفرهایشان را در وب سایت خود منتشر می کنند. هدف آن ها از این کار، انتقال لذت سفر به دیگران است. بنت و پر می خواهند با این کار، مردم را به سفر کردن تشویق کنند. این زوج نروژی این بار به آفریقا سفر کرده اند و از تجربیات خود می گویند:

مارچیسن فالز و نیل سفید

مقاله مرتبط:

  • سافاری چیست؟

زمانی که برای سافاری برنامه ریزی می کنید، ممکن است اوگاندا اولین کشوری نباشد که به آن فکر می کنید. اما این کشور پارک های ملی زیادی دارد. مارچیسن فالز (Murchison Falls) یکی از بهترین پارک هایی است که در امتداد رود نیل سفید یا ویکتوریا نیل قرار گرفته است.

مارچیسن فالز ویژگی های زیادی برای عرضه به گردشگران دارد، از جمله فضای سبز بسیار زیبا در بخش شمالی رود نیل سفید و جنگل های انبوه با پشه های تسه تسه (tse tse flies) در بخش جنوبی رود. دلتای رود نیل سفید در کنار دریاچه آلبرت قرار دارد و حیوانات و گیاهان متنوعی در آنجا وجود دارند.

بخش های زیادی از فیلم laquo;ملکه ی آفریقاییraquo; در پارک ملی مارچیسن فالز فیلمبرداری شده است.

مارچیسن فالز یکی از قدیمی ترین پارک های ملی اوگاندا است که در سال ۱۹۲۶ تاسیس شده است. احتمالا به دلیل اینکه وینستون چرچیل زمانی که در سال ۱۹۰۷ از این مناطق بازدید کرد، از طبیعت، مناظر و اقلیم این منطقه تمجید کرد.

بخش های زیادی از فیلم laquo;ملکه ی آفریقاییraquo; در این مناطق فیلمبرداری شده اند و تمام خانواده سلطنتی بریتانیا به اینجا سفر کرده اند. بالاخره ما نیز به اینجا آمدیم!

ما در سال ۲۰۱۰ به همراه جمعی از دوستان مان به اوگاندا رفتیم. تمام برنامه های سفر را خودمان ترتیب دادیم و در طول دو هفته ای که در اوگاندا اقامت داشتیم، از بسیاری از پارک های ملی دیدن کردیم.

اولین توقف ما در مارچیسن فالز بود که در پارا سافاری لژ اقامت کردیم. پارا مکان فوق العاده ای بود که غذاهای بسیار خوبی داشت. یکی از بهترین غذاهای این لژ، ماهی هایی بود که از رود نیل صید می شد. پارا در فاصله کمی از رودخانه بود. به این ترتیب می توانستیم قدم بزنیم و افراد مختلف را ببینیم. همچنین حیواناتی که در آنجا بودند را از نزدیک می دیدیم.

بابون ها گستاخ و خشن هستند، اما مانند میمون های دیگر، بامزه و دوست داشتنی هستند. افراد زیادی در آنجا منتظر قایق بودند تا به آن طرف رودخانه بروند. بابون ها در میان آنها قدم می زدند. زمانی که سوار بر قایق ها بودیم، جمعیت فراوان کرگدن ها و کروکدیل ها را می دیدیم. زندگی پرندگان نیز تماشایی بود.

لک لک آفریقایی را در هر کجای این پارک می توانید ببینید که به همراه پرندگان رنگارنگ کوچک به هر طرف پرواز می کنند.

,پارک ملی,مارچیسن فالز,اوگاندا,[categoriy]

آکابانو: پارک ملی مارچیسن فالز، اوگاندا؛ داستان سفر

در انتظار قایق ها در پارا لژ، مارچیسن فالز

,پارک ملی,مارچیسن فالز,اوگاندا,[categoriy]
قایق موتوری در ویکتوریا نیل، مارچیسن فالز

,پارک ملی,مارچیسن فالز,اوگاندا,[categoriy]
افراد محلی و حیوانات در ایستگاه قایق، مارچیسن فالز

تا رسیدن به آبشار قایق سواری کنید

پارک ملی مارچیسن فالز پتانسیل های بسیاری دارد که می تواند فعالیت های مختلفی را برای شما به ارمغان بیاورد. پیش از هر چیز بر روی نیل قایق سواری کنید و سپس در نزدیکی آبشارها پیاده روی کنید.

,پارک ملی,مارچیسن فالز,اوگاندا,[categoriy]
به سوی آبشار

ما در ساحل رودخانه و نزدیک به آبشار از قایق ها پیاده شدیم و منتظر راهنمای خود ایستادیم. اما چون راهنمای ما نیامد، مسیر را خودمان و بدون هیچ مشکلی طی کردیم.

مسیر به خوبی مشخص شده بود و چیزهای زیادی برای مشاهده و کاوش وجود داشت. بعضی از همسفران ما در مسیر گم شدند؛ البته مشکل بزرگی پیش نیامد، فقط سفر ما اندکی طولانی شد.

معمولا در سافاری ها تمام مدت را باید در ماشین بنشینید؛ بنابراین بیرون آمدن از ماشین و رفتن در دل طبیعت و حیات وحش، بسیار هیجان انگیز خواهد بود.

البته باید کفش مناسبی بپوشید و همواره مراقب باشید که پایتان را کجا می گذارید. ممکن است قدم بعدیتان را روی یک مار یا هر نوع جانور خزنده دیگری بگذارید.

خوشبختانه ما هرگز چنین چیزی را تجربه نکردیم. زمانی که کسی به مارها نزدیک می شود، معمولا ارتعاشاتی را از دل زمین حس می کنند و فرار می کنند.

فکر می کنم ما زمان زیادی را برای رفتن به سمت آبشار گذراندیم. چون راننده ما که در بالای آبشار منتطرمان بود، از اینکه خیلی دیر کردیم ناراحت بود.

البته تا زمانی که برگردیم، تنها نگران این بود که به آخرین قایق هایی که به سمت پارا می روند برسیم. آخرین قایق های آنجا ساعت ۱۹:۰۰ حرکت می کنند.

همه چیز بسیار عالی پیش رفت و به آخرین قایق نیز رسیدیم. هر چند من معتقدم اگر به قایق هم نمی رسیدیم، اتفاقات جالب و خوبی در انتظار ما بود.

,پارک ملی,مارچیسن فالز,اوگاندا,[categoriy]
در ساحل رودخانه پیاده شدیم و تا آبشار پیاده رفتیم

,پارک ملی,مارچیسن فالز,اوگاندا,[categoriy]
نمای پارا لژ از آبشار غربی، مارچیسن فالز

,پارک ملی,مارچیسن فالز,اوگاندا,[categoriy]
زندگی حیوانات در رودخانه، مارچیسن فالز

,پارک ملی,مارچیسن فالز,اوگاندا,[categoriy]
کروکدیل های نیل در مارچیسن فالز

علفزارهای مارچیسن فالز

علفزارهای مارچیسن فالز بر روی شبه جزیره ای قرار دارند که ویکتوریا نیل در جنوب آن و آلبرت نیل در شمال غربی آن قرار دارد. در انتهای آن نیز دریاچه آلبرت و دلتای نیل قرار گرفته است.

بزرگ ترین نوع بز کوهی که در اینجا می توانید ببینید گاوگوزن است.

روی این علفزارها می توانید حیوانات بزرگ، گروه های بزرگ زرافه ها، بوفالوها و گونه های مختلف بز کوهی را ببینید. بزرگ ترین نوع بز کوهی که در اینجا می توانید ببینید گاوگوزن (Hartebeest) است که اغلب آن را بز کوهی Jackson می نامند.

از پارا لژ می توانید با ماشین های سافاری از هتل رانندگی کنید. البته ما در مدت اقامت مان در اوگاندا ماشین اختصاصی خود را به همراه راننده خصوصی داشتیم. راننده ما در پیدا کردن حیوانات و شکارچیان متخصص بود. با وجود ماشین خودمان حس آزادی بیشتری داشتیم و می توانستیم تا زمانی که مایل هستیم در آن جا بمانیم.

,پارک ملی,مارچیسن فالز,اوگاندا,[categoriy]
گاوگوزن در پارک ملی مارچیسن فالز

,پارک ملی,مارچیسن فالز,اوگاندا,[categoriy]
زرافه ها در پارک ملی مارچیسن فالز

,پارک ملی,مارچیسن فالز,اوگاندا,[categoriy]
در علفزارهای مارچیسن فالز

دلتای نیل و دریاچه آلبرت

ما یک روز کامل را در دلتای نیل گذراندیم و یک جنگلبان از سوی هتل همراه ما بود. او اسلحه داشت و در مورد این مناطق اطلاعات خوبی می دانست. زمانی که مشغول خوردن ناهار بودیم، یک یل نر بسیار عصبانی به سوی ما آمد. به نظر می رسید از حضور ما در آنجا اصلا خوشحال نبود.

در آن لحظه از اینکه جنگلبان همراه مان بود احساس آسودگی خاطر داشتم. مجبور شدیم تا زمانی که آن فیل اندکی از ما دور شود در ماشین بنشینیم. اما باز هم در نزدیکی ما راه می رفت و با صدای بلند غرش می کرد.

,پارک ملی,مارچیسن فالز,اوگاندا,[categoriy]
فیل عصبانی در مارچیسن فالز

,پارک ملی,مارچیسن فالز,اوگاندا,[categoriy]
پر و فیل عصبانی، مارچیسن فالز

,پارک ملی,مارچیسن فالز,اوگاندا,[categoriy]
ماهیگری در دریاچه آلبرت، مارچیسن فالز

,پارک ملی,مارچیسن فالز,اوگاندا,[categoriy]
غروب زیبای آفتاب در ویکتوریا نیل، مارچیسن فالز

منبع :

گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام