تور مجازی: چقدر ونیز را می شناسید؟ - آکابانو

آکابانو: مقاله مرتبط:

  • تور مجازی: کالینینگراد؛ زادگاه امانوئل کانت

با گذر از ۱۵۰۰ سال تاریخ باشکوه،ونیز حوادث و وقایع بسیاری را پشت سر گذاشته است: از جنگ ها و نبردهای متعدد گرفتهتا توسعه ی سریعتجارت و بانکداری. اما در این سال ها، همیشه، ونیز شهری مستقل، ثروتمند و موفق بوده است.

ونیز

آکابانو: تور مجازی: چقدر ونیز را می شناسید؟

قرار گرفتن این شهر در مرکزاروپا ودر بهبوحه یمهم ترین وقایعی که بر اروپا گذشته، باعث شده که ونیز چندین دوره ی رونق و شکوفایی و همچنین شکست و سقوط را پشت سر بگذارد. امروزه، ونیز یکی از مشهورترین شهرهای دنیا است، شهری که سالانه میزبان بیش از ۱۵ میلیون گردشگر است.

ونیز

ونیز را laquo;شهر آبraquo; نیز نامیده اند. خوب است بدانیدکه شهرهای دیگری مانند ونیز در سراسر اروپا وجود دارند که کانال های متعدد و پرآب از میان آن ها می گذرد. برای مثال، شهر خنت دربلژیک بر روی ۲۶ جزیره کوچک ساخته شده است که از طریق ۲۰۷ پل با هم ارتباط دارند، پایتختهلند نیز بر روی ۲۶ جزیره کوچک ساخته شده است. اما این شهرها به هیچ وجه رقیبی قدری برای ونیز به حساب نمی آیند، چراکه ونیز از ۱۱۸ جزیره، ۱۵۰ کانال و ۴۰۰ پل تشکیل شده است.

ونیز

کاملا مشخص است که با این تفاسیرسیستم حمل و نقل ونیز باید کاملا خاص و ویژه باشد. هیچ جاده، تاکسی، اتوبوس یا دوچرخه ای در ونیز دیده نمی شود. یا باید با پای پیاده و یا از راه آبی عبور و مرور کنید ـ راه آبی شامل قایق، قایق موتوری و گاندلا می شود. گاندلا قایق ونیزی است که با استفاده از یک پاروی دسته بلند هدایت می شود و جلو و عقب آن بالا آمده است.

هر گوشه از این قایق های ونیزی (گاندلا) به دقت طراحی شده و هر قسمت معنای سمبیلیک خاص خود را دارد. اندازه و شکل این قایق ها در طول قرن ها تغییری نکرده است. این مسئله به خاطر نظارت دولت و قوانین وضع شده در رابطه با شکل قایق ها است: طول این قایق ها ۱۱ متر و عرض آن ها ۱۴۰ سانتی متر است. کفی قایق مسطح اما شکل ظاهری آننامتقارن است، به شکلی که سمت چپ قایق حدود ۲۴ سانتی متر بلندتر از سمت راست آن است. یک خط صاف گاندلا را از درازا به دو قسمت تقسیم کرده است و گاندلاران (قایقران) باید در یک سمت از این خط بایستد. یک قایق پر از سرنشین (۱۲۰۰ کیلوگرم) می تواند با سرعت ۴ کیلومتر بر ساعت حرکت کند.

ونیز

در اواخر قرن ۱۵ میلادی، ونیز ۱۵ تا ۲۹ هزار گاندلاران داشته است. این افراد به همراه خانواده خود ۱/۴ جمعیت شهر را تشکیل می دادند. اما امروزه، تنها ۴۲۵ گاندلاران در ونیز مشغول به کار هستند. این رقم همیشه، بدون توجه به افرادی که از این کار بازنشسته می شوند و کسانی که به تازگی مشغول این کار می شوند، ثابت نگه داشته می شود.

البته، درباره ی ونیز حرف های بسیارمی توان زد؛ ونیز و دیدنی هایش تنها به قایق های ونیزی و رانندگان آن ها ختم نمی شود. مطمئنا دوست دارید دربارهدیگر جاذبه های ونیز نیز بدانید، جاذبه هایی چون کلیسای سنت مارک، میدان سنت مارک، قصر دوک، پل آه (پلی سرپوشیده ساخته شده از سنگ آهک و با پنجره هایی پوشیده از نقوش سنگی)، گرند کانال و بسیاری دیگر.

ونیز

الکساندر هرتسن (Alexander Herzen)ـ نویسنده، خلبان، کاشف و ماجراجوی روس ـ به گونه ای جالب و متفاوت به توصیفونیز پرداخته است: laquo;ونیز فوق العاده ترین احمقانه ی دنیا استraquo;. بی فکری تا حدی بوده کهیک شهر را جایی بنا کردندکه هیچ شهر دیگر را آنجا نمی ساختند، اما ساخته آن ها یکی از باشکوه ترین و منحصربه فردترین شهرهای دنیا از آب درآمد؛کاری که فقط یک نابغه احمق از پسش بر می آید.

با این حال، قطعا ساخت چنین شهر زیبایی یک چالش بزرگ بوده است. یک منطقه خالی از سکنه و بدون زمین و تنها آب؛ اما ونیز ساخته شد ـ یک معجزه به معنای واقعی. برای قرن ها، کارگران به سختی و با تلاش فراوان سعی در منحرف کردن رودخانه ها از مسیر شهر داشتند،برای محافظت از اندک خشکی شهر سخت کوشیدند و میلیون ها تنه ی درخت صنوبر مقاومدر برابر آبرا به زمین زدند.

با این وجود، در گذر قرن ها، معلومشد که نمی توان در مقابل نیروی طبیعت ایستادگی کرد و روزی دریای آدریاتیک بخشی از قلمرواش را که به دست ونیزی ها افتاده طلب خواهد کرد: در طول قرن بیستم، ونیز چیزی حدود ۲۳ سانتی متر زیر آب رفت و به نظر می رسد تا سال ۲۰۲۸ شهر کاملا زیر آب برود.و این خود به این معنا است که زمان زیادی برای دیدن و تحسین کردن زیبایی شهر باقی نمانده است. اگر توانایی بازدید از این معجزه ساخت بشر را دارید درنگ نکنید و همین امروز برای دیدن این شهر دیدنی برنامه بریزید. اما همیشه راه حل ساده تری هم وجود دارد و پیشنهاد ما دیدن تصاویر پانورامایآکا ایران است.

تصاویر پانوراما

در این قسمت می توانید چندینتصویر فوق العاده دیدنی از ونیز را تماشا کنید. پیشنهاد می کنم حتی یکی از این تصاویر را هم از دست ندهید و هر ۱۲ تصویر را ببینید.


تور مجازیروزهای یکشنبه و چهارشنبه، ساعت ۱۱:۱۵ شب درآکا ایرانمنتشر می شود. برای دسترسی به مقاله های این بخش به صفحه ی اختصاصی تور مجازی مراجعه کنید.

برای ما درباره شهرها و مکان هایی که دوست دارید در بخش های بعدی تور مجازی ببینید بنویسید. مطمئن باشید نظرات و پبشنهادات شما برای ما بسیار ارزشمند است.

منبع :

گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام

ويديوهاي مرتبط