عوارض خطرناک مصرف شیر غیر پاستوریزه برای کودکان - آکابانو

,شیر,<a style='color:#000' title='فواید' href='http://www.akairan.com/health/tag/201401298352.html'>فواید</a> خوردن شیر,علل پاستوریزه کردن شیر,[categoriy]

آکابانو: عوارض خطرناک مصرف شیر غیر پاستوریزه برای کودکان

آکابانو: شیره پاستوریزه نشده یکی از اصلی ترین منابع میکروب های خطرناک و بیماری زا است. همچنین عمل پاستوریزاسیون سبب افزایش ماندگاری شیر خواهد شد. شیر یکی از منابع کلسیم است،شیر جز اصلی تغذیه کودکان است همچنین در رشد و نمو کودکان هم بسیار موثر است. پس می بایست به سلامت آن اهمیت ویژه ای داده شود.

به گزارش آکابانو: یک متخصص تغذیه با بیان اینکه شیرهای کارخانه ای قابل اعتمادتر هستند، گفت: توصیه می شود مصرف کنندگان از شیرهای پاستوریزه و استریلیزه کارخانه ای استفاده کنند.

حسن فرهاد بیگی گفت: در حال حاضر شیری که در کارخانه تولید می شود به دو صورت پاستوریزه و استریلیزه ارائه شده و به دست مصرف کننده می رسد. وی در توضیح شیر استریلیزه اظهار کرد: شیر پاستوریزه تنها سه روز ماندگاری داشته و جوشانده نمی شود ولی شیر استریلیزه در حرارت بسیار بالا جوشانده شده و در بسته های تتراپاک بسته بندی می شود و کاملا عاری از میکروب و دارای ماندگاری بسیار بالا است.
وی تاکید کرد: هیچ نگهدارنده ای به این شیر ها در کارخانه ها افزوده نمی شود و مردم می توانند با اطمینان کامل این فرآورده ها را مصرف کنند. بیگی بیان کرد: کارخانه ها در خرید شیر به چهار فاکتور مهم توجه کرده و با سنجش میزان بار میکروبی، آنتوبیوتیک ها، افلاتوکسین و اسپور قارچ در شیر اقدام به خرید آن می کنند و اگر زمانی میزان این فاکتورها بیش از حد استاندارد بود، کارخانه ها از خریدن شیر امتناع کرده و این شیر برگشتی از طرف کارخانه ها در بازار آزاد و در لبنیاتی های سنتی به فروش می رسد. وی با بیان اینکه احتمال افزودن برخی مواد به منظور افزایش ماندگاری شیر توسط دامداران و لبنیات سنتی وجود دارد، گفت: یکی از افزودنی هایی که ممکن است به شیر غیر پاستوریزه افزوده شود، جوش شیرین است که با قلیایی کردن محیط، ماندگاری را بالا می برد. وی تاکید کرد: باید از دادن شیرهای غیرپاستوریزه و محلی به کودکان امتناع شود، چرا که احتمال آلودگی این شیرها در سطح وسیع وجود دارد که حتی با جوشیدن نیز از بین نمی روند.

منبع :

گردآوری توسط کانال و سایت آکابانو

لايک انتشار در تلگرام